REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Gaszą już 70 lat

Opublikowano 06 września 2019, autor: jb

Obchody 70-lecia istnienia OSP w Lubiechowie połączono z dożynkami (sobota, 31.08.).

– Początki straży w Lubiechowie sięgają 1948 roku. Organizowana była na bazie poniemieckiej remizy, z ręczną pompą zaprzęganą w konie, a do alarmu służyła ręczna syrena. Udzielali się wtedy Piotr Kornatowski, Jan Hundz, Bronisław Kostrzewa, Wawrzyniec Brzegowy, Marek Naumowicz, Jan Kołtko, Aleksander Rymarz. Akcje gaśnicze trwały czasami po kilka dni, włączali się do nich także mieszkańcy – mówi Stanisław Kuźmicki, były prezes OSP.

Straż formalnie powołano w 1949 roku z inicjatywy Antoniego Mroza. Drewnianą suszarnię na węże zastąpiono murowaną remizą. Od 1957 roku naczelnikiem był Witold Wabik, wtedy pojawiła się m.in. motopompa podpinana do ciągnika, a po kilku latach – samochód gaśniczy star 660, który służył do połowy lat 80.  Od tamtej pory ochotnicy jeżdżą do akcji starem 266.

Wieloletnimi prezesami i naczelnikami byli także Stanisław Lewandowski, W. Brzegowy, A. Mróz, J. Kołtko, Franciszek Sędkowski, S. Kuźmicki.

Do OSP Lubiechów zapisanych jest 35 strażaków, do akcji może wyjeżdżać 14 .

– W roku mamy około 50 wyjazdów. Od 2016 roku jesteśmy już w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Do naszych sukcesów trzeba też zaliczyć tegoroczne zwycięstwo w powiatowych zawodach OSP oraz puchar w przeglądzie wojewódzkim za musztrę – mówi prezes Waldemar Marciniak.

 

Pamięć i wdzięczność

Święto było okazją do wręczenia odznaczeń. Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza uhonorowano Witolda Wabika i Franciszka Sędkowskiego. Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa nagrodzono burmistrz Małgorzatę Sendecką. Wręczali je Jan Chmielewski, powiatowy prezes zarządu ZOSP RP oraz Krzysztof Kominek, zastępca powiatowego komendanta zawodowej straży w Żaganiu.

Zarząd OSP Lubiechów przyznał listy gratulacyjne. Odebrali je druhowie Stanisław Kuźmicki, Paweł Kołtko, Maciej Leśniewski i Hubertowi Jankowy. Były też podziękowania dla pań, otrzymały je druhny Elżbieta Marciniak, Irena Rymarz, Anna Kuźmicka, Elżbieta Raba (które w latach 70. startowały w wojewódzkich zawodach sportowo-pożarniczych), Krystyna Żmuda.

Przy okazji święta, mieszkańcy mogli obejrzeć pokaz ratowniczy przygotowany przez strażaków z Wojskowej Straży Pożarnej ze Świętoszowa. Były także stoiska i sprzęt wojskowy.

– Staraliśmy się przygotować atrakcje dla każdego – mówi sołtys Grzegorz Kura.

Napisz komentarz »