REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Alarm w Żaganiu, czyli Trump w Polsce

Opublikowano 30 sierpnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Prezydent USA oficjalnie zapowiedział, że nie odwiedzi żadnej z baz amerykańskich w Polsce. Mimo tego, w Żaganiu służby są czujne.

Zarówno żagańska policja, jak i straż pożarna są w gotowości, na wypadek ataku terrorystycznego, jak i cyberprzestępstwa. Biały Dom odwołał wizytę prezydenta w jednej z amerykańskich baz, do której miało dojść ostatniego dnia pobytu w Polsce (w poniedziałek, 2 września). Powodem są „trudności logistyczne związane z przetransportowaniem prezydenta USA do bazy poza Warszawą”.

Ale być może to tylko zasłona dymna i w ostatniej chwili Trump zmieni plany, by spotkać się ze swoimi rodakami. Wcześniej w grę wchodziła baza lotnicza w Powidzu lub któryś z garnizonów w obrębie żagańskiej Czarnej Dywizji.

– W związku z wizytą prezydenta Donalda Trumpa mamy zwiększoną czujność w komendzie. Brama wjazdowa jest kontrolowana i zamykana tuż po godz. 15.30, sprawdzane są osoby, które wchodzą do komendy, non stop nadzorowane są komputery i serwerownia, pod kątem zabezpieczeń przed atakami hakerów –  mówi st. kpt. Paweł Grzymała, rzecznik żagańskiej straży pożarnej.

 Wzmożona jest czujność żagańskiej policji. Funkcjonariusze zwracają uwagą szczególnie na nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych czy samochody transportowe zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

– Zgodnie z wprowadzeniem przez prezesa Rady Ministrów stopnia alarmowego ALFA i ALFA CRP w związku z przyjazdem do Polski prezydenta USA i obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, wdrożyliśmy procedurę szczególnej czujności na terenie powiatu żagańskiego – dodaje sierż. Arkadiusz Szlachetko, oficer prasowy KPP Żagań.

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Stopnie alarmowe CRP dotyczą z kolei zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Napisz komentarz »