REKLAMA

Komunikacja

Uwaga! Jednak jeżdżą

Opublikowano 30 sierpnia 2019, autor: bj

Szybko i gładko przejechać można przez przejazd kolejowy w Mirostowicach Dolnych (gm. Żary). Ale czy bezpiecznie? Kierowców nic nie zatrzymuje.

Wyremontowany przed niespełna rokiem, równiutki i z wciąż błyszczącymi farbą krzyżami św. Andrzeja. Tak wygląda przejazd w Mirostowicach Dolnych przy ul. Kolejowej, na trasie w kierunku Jankowej Żagańskiej.

 Kierowcy zastanawiają się, czy jeżdżą tędy pociągi. Bo przed torami nie tylko nie ma rogatki czy sygnalizatora, ale nawet zwykłego znaku nakazującego zatrzymanie się. W tej sprawie do redakcji gazety „Regionalnej” zwróciła się czytelniczka.

– Wcześniej przed przejazdem stał znak stop, ostrzegający kierowców, że pociągi tam jeżdżą. Teraz już go nie ma. Czy to znaczy, że pociągi już tu nie kursują? Bo jeśli jednak wciąż jeżdżą, to kiedyś może dojść do tragedii – przestrzega pani Izabela.

Sołtys Zbigniew Witka jest przekonany, że pociągi tędy nie jeżdżą.

– Mieszkam tutaj, to wiem – mówi. Ale okazuje się, że jest w błędzie.

 – W Mirostowicach Dolnych przejazd jest czynny. W momencie, gdy zbliża się do niego pociąg, obsługa składu jest zobowiązana do jego zatrzymania w odpowiedniej odległości i kierowania ruchem samochodowym na przejeździe. Maszyniści podają dodatkowe sygnały i bacznie obserwują sytuację na dojazdach. Zapewnia to pełne bezpieczeństwo i jest zgodne z przepisami – zapewnia Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK.

Najlepiej w takiej sytuacji samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo – zatrzymać się przed torami i przejechać przez nie dopiero po upewnieniu się, że nie zbliża się pociąg.

Napisz komentarz »