REKLAMA

Kultura, Oświata

Ruszyła maszyna szkolna

Opublikowano 06 września 2019, autor: Norbert Królik

Ponad 2 tys. 500 uczniów rozpoczęło w poniedziałek (2.09) kolejny rok szkolny w miejskich szkołach w Żarach. W przedszkolach znalazło się miejsce dla blisko 1 tys. 200 maluchów.

Najwięcej uczniów ma SP nr 1 przy ul. Szymanowskiego. Naukę rozpoczęło w niej 649 uczniów w 32 klasach. Tylko 22 uczniów mniej ma w tym roku SP nr 8 mieszcząca się przy ul. Partyzantów. Najmniejsza jest SP nr 10 przy ul. Pułaskiego. W tym roku uczy się tam 207 uczniów w 11 klasach. 

W żarskich szkołach publicznych do I klas poszło 293 uczniów. Tylko w dwóch największych szkołach powstały po 3 klasy pierwsze. W pozostałych szkołach utworzono po dwa oddziały. Najwięcej pierwszaków (73 osoby) zapisało się do SP nr 8, a najmniej (29 osób) do SP nr 10.

Miejsca dla wszystkich

W żarskich publicznych przedszkolach znalazło się miejsce dla wszystkich chętnych dzieci. Łącznie będzie do nich chodziło 1 tys. 196 przedszkolaków. Największe jest przedszkole nr 10 przy ul. Okrzei, które posiada również oddział przy ul. Częstochowskiej. Łącznie w 11 grupach jest tam 272 przedszkolaków. Najmniejsze jest przedszkole numer 4 przy ul. Sikorskiego, do którego będzie chodziła setka dzieci.

Pół miliona na kosmetykę sal

W miejskich placówkach oświatowych podczas wakacji wykonano kilka kosmetycznych remontów. W MP nr 2 przy ul. 1 Maja pomalowano 2 sale i wymieniono instalację elektryczną. W MP nr 3 przy ul. 11 Listopada pomalowano salę zabaw oraz szatnię dla dzieci. W MP nr 4 przy ul. Sikorskiego wymieniano stolarkę okienną, a MP nr 8 przy ul. Górnośląskiej wyremontowano szatnię oraz magazyn warzyw i pomieszczenia obieralni.

W SP nr 1 przy ul. Szymanowskiego wymieniono instalację ciepłej wody oraz położono wykładzinę PCV na korytarzu w budynku B.

Skosy sali gimnastycznej pomalowano w SP nr 5 przy ul. Okrzei. Wyremontowano tam również sale lekcyjne, a w dwóch dodatkowo wymieniono podłogi.

Uczniowie SP nr 8 po wakacjach mogą korzystać z odnowionej podłogi sali gimnastycznej, a dzieci uczęszczające do Zespołu Szkolno Przedszkolnego przy ul. Broni Pancernej z nowych drzwi w starej części budynku.

 Łączny koszt remontów to 458 tys. zł.

Nauczyciele na urlopach

Aktualnie 15 nauczycieli przebywa na urlopach zdrowotnych, 4 jest na urlopie rodzicielskim, 2 na urlopie wychowawczym, a 1 na macierzyńskim. Ośmiu nauczycieli przeszło na emeryturę, a jeden nauczyciel w-f został oddelegowany ze SP nr 5 do MP nr 10.

Miejskie rozpoczęcie roku szkolnego w tym roku odbyło się w SP nr 8.

Napisz komentarz »