REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Kradli paliwo, wpadli na działce

Opublikowano 23 sierpnia 2019, autor: bj

Byli nieuchwytni, gdy okradli stacje paliw. Wpadli na łupieniu altanek na ogrodzie działkowym „Flora” w Żarach.

Kilkanaście razy okradli stacje paliw w Olszynie (gm. Trzebiel) i Jagłowicach (gm. Tuplice). Tankowali paliwo i odjeżdżali w siną dal. Działali na przełomie czerwca i lipca. Wpadli na zupełnie innej akcji – gdy okradali działki na terenie ROD „Flora”, u zbiegu ul. Katowickiej i Szarych Szeregów.

– Podczas patrolu na terenie Żar, mundurowi zauważyli forda fiestę, którego kierowca gwałtownie przyspieszył na widok radiowozu. To oczywiście wzbudziło podejrzenie – mówi Aneta Berestecka z żarskiej policji.

Właściciel jednej z altanek zainstalował kamerkę internetową. I na t,o co się na niej dzieje, miał stały podgląd w domu. Zauważył intruzów, którzy go okradali i powiadomił policję. Wówczas w okolicy pojawił się radiowóz.

Gdy ford zaczął przyśpieszać na widok policjantów, oni zawrócili i ruszyli w pościg, włączając koguty i sygnał dźwiękowy. Kierowca ani myślał się zatrzymać i pędził w kierunku Marszowa. W pewnym momencie skręcił w las. Tam wysiadł razem z pasażerem, zostawiając auto.

– W samochodzie funkcjonariusze znaleźli elektronarzędzia, jak się okazało, pochodzące z kradzieży i włamania do altanek – wyjaśnia A. Berestecka.

 

Trafili do aresztu

O sprawie rozmawiamy ze Zdzisławą Kasprolewicz, prezeską ROD „Flora”.

– Kradzieże na działkach zdarzają się zbyt często. Działkowcy bywają czasem bardzo zdesperowani – mówi Z. Kasprolewicz.

– Oni okradli mojego kolegę. Człowiek ciężko na tirach pracuje, a oni ot tak wynieśli nożyce do żywopłotu, pompę wodną, jakąś wiertarkę – mówi pan Zdzisław, działkowiec „Flory” z 22-letnim stażem.

Podejrzanych mężczyzn policja zatrzymała jeszcze tego samego dnia. To 29-latek i 41-latek. Zgromadzony materiał pozwolił na przedstawienie im zarzutów. Młodszy usłyszał ich aż 18, w tym 16 dotyczących kradzieży paliwa, jeden – kradzieży z włamaniem do altanki, z której zginęły elektronarzędzia oraz zarzut niezatrzymania się do kontroli drogowej. Jego starszy kompan ma nieco mniej na koncie. Usłyszał 4 zarzuty kradzieży paliwa i włamania do altanek.

Łączna wartość skradzionego paliwa to ponad 11 tys. zł.

Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej w Żarach i aresztował (15.08.) mężczyzn na 3 miesiące.

– Sprawa jest rozwojowa, nie wykluczamy dalszych zatrzymań – mówi Robert Brzeziński, prokurator rejonowy.

Obu mężczyznom grozi do 10 lat odsiadki.

Napisz komentarz »