REKLAMA

Komunikacja

Wywalczyli autobusy

Opublikowano 23 sierpnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy Jelenina (gm. Żagań) byli odcięci od świata. Zlikwidowali im wszystkie autobusy do Żagania. Ale się nie poddali.

W ich imieniu przywrócenia autobusów domagał się były sołtys i radny gminy, Marian Hrycak.

– Zostaliśmy odcięci od świata, gdy zlikwidowali nam ostatnie połączenie Jelenin – Żagań – mówi Hrycak. – Uczniowie nie mieliby jak dostać się do szkół, a seniorzy na przykład do lekarza. Dużo osób we wsi nie ma aut. Przewoźnicy tłumaczyli likwidację autobusów nierentownością, a ja wiem, że zawsze kilkunastu chętnych się znajdzie.

Hrycak zebrał podpisy mieszkańców pod petycją do Urzędu Gminy i do firm przewozowych. I udało się. Od 1 września będą dwie linie autobusowe.

– Zarówno Miejski Zakład Komunikacji z Żagania, jak i żarski Feniks uruchomią połączenia na linii Żagań – Jelenin i z powrotem – mówi sekretarz gminy, Danuta Michalak. – Rano, około godz. 7.00, mieszkańcy Jelenina dostaną się autobusem Feniksa do Żagania, a z powrotem – około godz. 14. Z kolei autobus MZK będzie z Jelenina odjeżdżał ok. godz. 10.00, a z powrotem, z Żagania – przed godz. 15.00. Dokładne godziny są ustalane. Dodatkowo, autobusy będą kursować przez Tomaszowo i Dzietrzychowice. Na razie połączenia będą obowiązywać do grudnia.

Napisz komentarz »