REKLAMA

Polityka

Z Żagania do Sejmu

Opublikowano 23 sierpnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Znamy również kandydatów na posłów z powiatu żagańskiego i ich miejsca na listach. Władze centralne partii zatwierdziły osoby, które zgłosiły zarządy powiatowe.

Tylko jeden

Z list Polskiego Stronnictwa Ludowego jedynym kandydatem z powiatu żagańskiego będzie Stanisław Tomczyszyn (60 l.), obecnie wicemarszałek Sejmu, nauczyciel mieszkający w podżagańskim Chotkowie.

– Wystartuje dopiero z 6. pozycji na liście, ale taka była decyzja władz centralnych – mówi Henryk Janowicz z zarządu powiatowego PSL-u. – Ale o sukcesie nie miejsce na liście decyduje, lecz nazwisko, a pan Tomczyszyn bardzo dużo zrobił dla naszego regionu, pracując w Sejmiku.

Dwie panie

Powiatowy zarząd Prawa i Sprawiedliwości zgłosił czworo kandydatów, ale centrala partii zaakceptowała tylko dwoje z nich. To Ewa Gancarz (62 l.), nauczycielka szprotawskiego Zespołu Szkół nr 1 i była przewodnicząca Rady Powiatu Żagańskiego oraz Urszula Słomińska (35 l.), przewodnicząca komitetu miejskiego PiS w Żaganiu. Przepadli Piotr Ciołka i Waldemar Lipiński.

– Taka jest decyzja władz centralnych i musimy ją uszanować. Nasze kandydatki mają bardzo duże szanse – mówi Jerzy Bielawski, przewodniczący PiS w powiecie żagańskim. – Pani Ewa startuje z 8. pozycji, pani Urszula – z 22. Miejsce jednak nie gra tak dużej roli, czego przykładem były poprzednie wybory. Wtedy do Sejmu z 24. miejsca dostał się prof. Kurzępa.

Parytet

Żagańska i szprotawska Platforma Obywatelska (wystartuje jako Koalicja Obywatelska) postawiła na Artura Niezgodę (54 l.) i Cecylię Brodzińską (55 l.). Centrala partii zaakceptowała te kandydatury. Niezgoda będzie 10. na liście w okręgu nr 8, Brodzińska – 17. Oboje są radnymi powiatu żagańskiego. Niezgoda to m.in. wielokrotny mistrz Polski w karate oraz w tańcu, instruktor sztuk walki. Brodzińska to dyrektorka Szkoły Podstawowej w Wiechlicach i nauczycielka j. polskiego.

– Te osoby są szanowane, działają społecznie i mają już sporo doświadczenia w polityce lokalnej – mówi Waldemar Sługocki, senator i szef lubuskiej PO.

 Dwóch panów

Żagańska Lewica również ma swoich kandydatów, na razie czeka na akceptację centrali. To Grzegorz Kuźniar (25 l.), radny miejski z Żagania i pracownik kolei oraz płk Zdzisław Goździejewski (60 l.). Goździejewski był dowódcą 11. Batalionu Remontowego w latach 1992-96. Bezskutecznie starał się o mandat w Sejmiku Województwa Lubuskiego. Centrala partii jeszcze nie podjęła decyzji, czy z jakich miejsc na liście wystartują do Sejmu. 

– Obaj panowie powinni nas godnie reprezentować w Sejmie – mówi Zbigniew Teler, szef struktur powiatowych SLD.

 

Napisz komentarz »