REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Kontrola w Swiss Krono

Opublikowano 16 sierpnia 2019, autor: Norbert Królik

Kontrolerzy z trzech województw, na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, sprawdzą, co spala żarski zakład Swiss Krono.

Co jest biomasą, a co nie, będą ustalać w przyszłym tygodniu na terenie żarskiego Swiss Krono kontrolerzy z trzech województw, wyznaczeni przez GIOŚ. O kontroli poinformował „Regionalną” Andrzej Uchman, naczelnik wydziału kontroli w WIOŚ w Zielonej Górze.

Podobne kontrole odbędą się również w innych zakładach o podobnym profilu produkcji do Swiss Krono na terenie całej Polski.

Odpad czy produkt uboczny?

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze wydał decyzję pozwalającą Swiss Krono spalać 100 tys. ton pyłów pochodzących m.in. ze szlifowania płyt i zawierających trujące kleje.

Urząd Marszałkowski uznał, że pyły powstałe podczas produkcji płyt nie są odpadem niebezpiecznym, tylko produktem ubocznym. Tym samym zgodził się na ich spalanie przez żarską fabrykę. Decyzja zapadła w grudniu 2018 roku, w ślad za postanowieniem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Podobne zakłady ze Szczecinka i Mielca nie dostały od marszałków swoich województw – zachodniopomorskiego i podkarpackiego – podobnej zgody. O sprawie z mównicy sejmowej mówił poseł Jacek Kurzępa. Przy okazji oskarżył Elżbietę Polak, marszałka województwa lubuskiego, że podtruwa mieszkańców Żar.

Napisz komentarz »