REKLAMA

Wasze sprawy

Nauczyciele znów będą strajkować?

Opublikowano 16 sierpnia 2019, autor: jb

Strajk nauczycieli w kwietniu zawieszono do września. Czy rodzice będą mogli wysłać dzieci do szkół i przedszkoli od poniedziałku, 2 września?

Nauczyciele strajkowali od 8 do 27 kwietnia. Domagali się zmian w oświacie i podwyżek. Po tym, jak nie dogadali się z przedstawicielami rządu, strajk zawieszono. Miał on powrócić we wrześniu.

 Zarząd główny Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie o kolejnym etapie strajku obradować będzie w poniedziałek, 26 sierpnia.

Nieoficjalnie mówi się, że nauczyciele ponownie mieliby brać udział w referendum, w którym mieliby zdecydować, czy chcą dalej strajkować. Miałoby ono ruszyć 2 września. Jeśli dojdzie do strajku, rozpocznie się w połowie września.

– W poprzednim referendum ustalono, że nauczyciele chcieli strajkować w kwietniu. Jeżeli strajk miałby ruszyć ponownie, nauczyciele każdej ze szkół muszą o tym zadecydować – mówi Romana Błachuta, prezes oddziału ZNP w Żaganiu. I zastrzega: – Brak pensji za czas strajku, co w naszym regionie nie zostało wyrównane, może wpłynąć na decyzję nauczycieli.

Jeżeli zarząd ZNP zadecyduje, że referendum trzeba przeprowadzić po raz drugi, nie oznacza to, że strajk ruszy ponownie z dnia na dzień.

– Sama procedura referendów w szkołach może potrwać kilka dni. Potem przeliczane będą wyniki na kolejnych etapach i będzie wiadomo, w których szkołach większość nauczycieli ponownie chce strajkować – tłumaczy R. Błachuta.

Strajk w kwietniu trwał 19 dni. Za każdy dzień strajku nauczycielom odliczano dniówkę z wypłaty. Średnio pensje zmalały o jedną trzecią, choć byli i tacy, którzy dostali wypłatę pomniejszoną o 75 procent.

 

Różnią ich procenty

Ostatnio z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej związkowcy z ZNP rozmawiali 2 sierpnia, ale nie doszli do porozumienia. ZNP zgłosił postulat zwiększenia pensji o 25 procent obowiązujących obecnie minimalnych stawek już od 1 września (w kwietniu była mowa o 30 procentach). MEN zaproponował wzrost o 9,6 procent, czyli te stawki, które ustalono ze związkowcami z „Solidarności” w kwietniu.

Napisz komentarz »