REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Minge kupiła zabytek w Żaganiu

Opublikowano 09 sierpnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Na 2,5 mln zł wyceniany był Konwikt Poaugustiański w Żaganiu. Kupiła go celebrytka i projektantka mody, Ewa Minge.

Konwikt na placu Klasztornym (dawny internat dla uczniów uczęszczających do szkoły prowadzonej przez zakonników) wchodzi w skład Opactwa Augustiańskiego, do którego należy kościół p.w. WNMP. Powstał w połowie XVIII wieku, na miejscu klasztornych budynków gospodarczych i szkoły nowicjatu. Jeszcze do ubiegłego roku na parterze budynku działała dyskoteka „Gotycka”, na piętrze mieścił się nieczynny już hotel, tzw. Dom Turysty. Nieruchomość, wycenianą na co najmniej 2,5 mln zł, w lipcu kupiła celebrytka i projektantka mody, Ewa Minge.

– Postanowiliśmy sprzedać konwikt, gdyż wymaga dużych nakładów finansowych, począwszy od remontu dachu po wymianę instalacji – mówi była współwłaścicielka, Katarzyna Palcat. – Z jednej strony co roku mieliśmy zalecenia konserwatora co do utrzymania obiektu i remontów, z drugiej – odmawiano nam dotacji na ratowanie tego zabytku, choć kościół takie dostawał. Wierzę, że dzięki nowej właścicielce zostanie on odrestaurowany i wykorzystany z pomysłem.

 

Słabość do zabytków

E. Minge jest zachwycona żagańskim zabytkiem. Czy założycielka fundacji „Black Butterflies”, której podopiecznymi są osoby chore na nowotwory, otworzył w nim kolejny dom dziennego pobytu? A może odrestauruje hotel i otworzy restaurację? Celebrytka nie chce na razie zdradzać szczegółów. Za to nie kryje zachwytu swoją nową nieruchomością, szczególnie barokowymi freskami z czasów, gdy w wieży konwiktu mieszkał słynny niemiecki astronom, Jan Kepler.

– „Mam ogromną słabość do zabytków sakralnych. Niezwykłe emocje budzą we mnie klasztory. Często przebywali w nich i pracowali wybitni ludzie. W tej żagańskiej wieży pracownię swoją miał wybitny umysł Johannes Kepler” – zachwyca się E. Minge w internecie.

Napisz komentarz »