REKLAMA

Wasze sprawy

Żagań przygotowany na Trumpa!

Opublikowano 09 sierpnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Kiedy prezydent USA odwiedzi amerykańskich żołnierzy w Żaganiu, będzie mógł liczyć na dobry obiad i królewskie łoże! Oczywiście nie zabraknie krwistego steka!

Donald Trump z małżonką przyleci do Polski już 31 sierpnia. Biały Dom potwierdził, że 1 września prezydent weźmie w Warszawie udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poinformował także, że prezydent Trump przedłuży swój pobyt w naszym kraju o jeden dzień. A to dlatego, że 2 września zamierza odwiedzić jedną z baz amerykańskich w Polsce i wszystko wskazuje na to, że będzie to właśnie województwo lubuskie. A jeśli lubuskie, to Żagań, bowiem tutaj znajduje się dowództwo Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej Armii USA.

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że w tym samym terminie kilkunastu członków polskiego rządu już zarezerwowało noclegi w jednym z hoteli w Żaganiu.

 

Fort w pobliżu Żagania?

Dlaczego amerykański prezydent miałby przyjechać do Żagania? Jest już pewne, że w Polsce powstanie Fort Trump, czyli stała baza amerykańskich wojsk. Amerykanie chcą, by powstała właśnie w okolicach Żagania. Polski rząd z kolei optuje za budową bazy na Podkarpaciu. Jednak decydujący głos należy do Trumpa i jego doradców.

Jest wielce prawdopodobne, że prezydent USA będzie chciał na własne oczy zobaczyć miejsce, w którym będą stacjonować jego żołnierze. Niewykluczone, że to właśnie podczas wizyty 2 września Trump ogłosi, gdzie powstanie fort noszący jego nazwisko.

– Słyszałem, że fort może powstać na terenie 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, w okolicy 43. Wojskowego Oddziału Gospodarczego, a więc bardzo blisko Żagania – mówi lubuski poseł Jerzy Materna. – Wierzę, że tak się stanie i lubuskie zyska na lokalizacji tej bazy w naszym województwie.

Poseł dodaje, że już lobbuje w ministerstwie za budową nowych dróg, które ułatwią Amerykanom sprawne przemieszczenie się między bazą a innymi miejscami w regionie, w których stacjonują. A jest ich sporo, m.in. koszary w Żaganiu, obozowisko w Karlikach, jednostki wojskowe w Świętoszowie, Bolesławcu czy Skwierzynie.

– I nie chodzi tutaj tylko o remont ul. Żelaznej w Żaganiu, prowadzącej do Świętoszowa i dalej na Bolesławiec – mówi poseł. – Będę przekonywał Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do budowy alternatywnej drogi z Żagania do Żar, a także budowy drugiej nitki obwodnicy Żagania i jej połączenia z właśnie remontowaną drogą krajową nr 18 i dalej ze Świętoszowem, Dwunastką, obwodnicą Szprotawy i drogą na Nowe Miasteczko. Rząd szykuje 2 mld zł na budowę infrastruktury dla amerykańskiej bazy i trzeba je wykorzystać.

 

Gościli szefa NATO, ugoszczą i Trumpa

Niewykluczone, że Donald Trump będzie nocował w Żaganiu. Halina i Jan Okapiec są przygotowani na jego wizytę. W ich hotelu Willa Park od kilku lat nocują amerykańscy oficerowie. Obecnie około 30.

– Nasze córki trojaczki, które są skrzypaczkami, kilka lat temu zagrały Trumpowi na otwarciu jego hotelu w Las Vegas. Monika miała przyjemność zamienić parę słów z prezydentem. Być może teraz to ona będzie go gościć jako menadżer naszego hotelu w Żaganiu – mówi Jan Okapiec. – Monika pracowała w hotelu Trumpa, dawał jej sowite napiwki. Mamy warunki, aby przyjąć takiego zacnego gościa i jego żonę, a także świtę, z którą przyjadą.

Jeśli państwo Trump zdecydowaliby się na nocleg w Willa Park, mogliby liczyć – jak zapewnia właściciel, na królewskie warunki. Czeka na nich 60-metrowy apartament. W wygodnym pokoju, po ciężkim dniu, prezydent USA wyśpi się z żoną na stylowym łóżku typu king.

– Skoro kilka lat temu wysypiał się na nim szef NATO, Jens Stoltenberg, to czemu nie miałby tego zrobić prezydent Trump? – pyta H. Okapiec. – Łoże jest bardzo wygodne, szerokie na 180 cm, na grubym materacu. Do tego ładny widok na ogród oraz łazienka z wanną z hydromasażem – wylicza właścicielka hotelu.

Donald i Melania nie odjechaliby z Żagania głodni. W restauracji czekałby na nich polski żurek z białą kiełbasą i jajkiem oraz krem z borowików. Drugie danie byłoby w stylu amerykańskim – stek z polędwicy wołowej. A na deser sernik lub szarlotka na ciepło z lodami.

Napisz komentarz »