REKLAMA

Polityka

Chcą być posłami

Opublikowano 09 sierpnia 2019, autor: Norbert Królik

Wybory do parlamentu odbędą się 13 października. Powiat żarski będzie miał na listach wyborczych swoich przedstawicieli.

Nie ma jeszcze pełnych list kandydatów w wyborach parlamentarnych. Start potwierdza już jednak kilku samorządowców z powiatu żarskiego. Na listach Koalicji Obywatelskiej znajdzie się Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar.

– Nie należę do żadnej partii, ale postanowiłem wystartować z list Koalicji Obywatelskiej, bo ich poglądy są najbardziej sprzyjające rozwojowi samorządów – mówi O. Napiórkowski i zaznacza, że nawet jak zdobędzie mandat, to i tak za cztery lata wystartuje w wyborach na burmistrza Żar. O. Napiórkowski ma mieć 10 miejsce na liście KO, natomiast jej liderem ma być Tomasz Aniśko z partii Zieloni. Drugie miejsce przypadło senatorowi Waldemarowi Sługockiemu.

Dwoje z PiS

Swoich kandydatów z powiatu żarskiego ma również PiS. Na listach pojawi się żarska radna Joanna Werstler-Wojtaszek oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Żarskiego, Krzysztof Czerniawski z Lubska. Pod uwagę były również brane kandydatury Tomasza Czajkowskiego i Tadeusza Płóciennika.

– Postawiliśmy na osoby znane i rozpoznawalne. Znaczenia miał również parytet – tłumaczy wybór kandydatów T. Czajkowski, radny powiatowy i szef PiS w powiecie żarskim.

Nie ogłosili

List nie ustaliła jeszcze Lewica.

– Trwają rozmowy dotyczące ustalenia pierwszych trzech miejsc. Chcę, żeby na listach znalazły się co najmniej dwie osoby z powiatu żarskiego, ale na razie nie będę ujawniać ich nazwisk – mówi Anita Kucharska-Dziedzic z Wiosny. Nieoficjalnie mówi się o kandydowaniu Damiana Hałabury.

– Dostałem taką propozycję, ale zaznaczyłem, że nie posiadam środków wystarczających do przeprowadzenia kampanii wyborczej, więc mój udział w wyborach zależy od tego, czy takie środki się znajdą – mówi D. Hałabura, twórca struktur Wiosny w powiecie żarskim.

Propozycję startu z list lewicy otrzymał również Edward Skobelski z SLD, ale jeszcze nie podjął decyzji, czy podejmie się wyzwania.

– Są młodsi i to oni powinni kandydować – przekonuje były starosta.

Również PSL, który ostatecznie do wyborów utworzy listy z Kukiz`15, nie ujawnia jeszcze kandydatów.

– Kandydatów ogłosimy w przyszłym tygodniu. Do tego czasu nie rozmawiamy o żadnych nazwiskach – mówi Izabela-Kumor Pilarczyk z PSL, dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

W województwie lubuskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów.

Napisz komentarz »