REKLAMA

Wasze sprawy

Ścieki w górę

Opublikowano 09 sierpnia 2019, autor: jb

Nawet o 40 zł więcej zapłacą mieszkańcy gminy Niegosławice za wywóz ścieków z przydomowego szamba.

Radni zmienili sposób, w jaki naliczana jest opłata za wywóz ścieków. Osobny był cennik za zrzut ścieków i osobna kilometrowa stawka za przejazd ciągnika z beczką. Teraz jest jedna stawka dla całej wsi.

– Byliśmy zapewniani że będziemy brali udział w rozmowach na temat nowych stawek, a skończyło się na tym, że wójt przeczytał nam stawki ustalone przez dyrektora Zakładu Komunalnego – mówi przewodniczący Rady Gminy, Arkadiusz Szlachetko.

– Zostałem dyrektorem w Niegosławicach 1 marca. Od razu wprowadziliśmy rozliczenia naszego transportu przez trzy miesiące na próbę, żeby wiedzieć dokładnie, ile potrzebujemy czasu na dojazd w konkretne miejsce i ile nas to kosztuje. Czyli ile spali w tym czasie ciągnik, jaki jest koszt opłacenia pracownika. Okazało się, że ceny są nieadekwatne do kosztów, nie były zmieniane od 2013 roku – tłumaczy dyrektor Waldemar Binder. – Nie może być tak, że nasze wydatki na sprzęt, pracownika i oczyszczanie ścieków są wyższe niż sumy, które mieszkańcy płacą za wywóz nieczystości. Nie mam na myśli zysku, ale chociaż pokrycie kosztów.

Do tej pory mieszkańcy płacili tyle samo za ścieki. W zależności od wsi, doliczana była też stawka za przejechane kilometry.

– Obecnie też ustaliliśmy, że opłata za metr sześcienny ścieków wynosi 7,49 zł, a reszta dla poszczególnych wsi to wynik naszych przeliczeń – tłumaczy dyrektor.

Zdziwieni mogą być mieszkańcy Bukowicy, którzy zapłacą około 50 procent więcej, bo opłata za wywóz z ok. 60 zł wzrosła do 105 zł. Tyle samo muszą płacić teraz mieszkańcy Mycielina, Krzywczyc. Najwięcej usługa kosztuje mieszkańców przysiółka Wilczyce i Zagóra, bo aż 116 zł. W Zimnej Brzeźnicy opłata wyniesie 110 zł. Dla mieszkańców z Gościeszowic, Suchej Dolnej, Rudzin, Nowego Dworu, Nowej Jabłony i Starej Jabłony opłata wynosi 96 zł. Najmniej zapłacą ci, którzy mieszkają najbliżej oczyszczalni. Stawkę 67 zł naliczono dla mieszkańców Przecławia i Niegosławic.

Nowe stawki decyzją dyrektora obowiązują od końca lipca.

– Zakład nie jest monopolistą. Każdy może zamówić sobie wywóz szamba u innej firmy i płacić według jej stawek – dodaje W. Binder.

Napisz komentarz »