REKLAMA

Polityka

Chcą być posłami

Opublikowano 09 sierpnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Karateka, nauczycielka, pułkownik, pracownik kolei. Znamy kandydatów na posłów z powiatu żagańskiego, jakich zgłosiły zarządy powiatowe partii swoim centralom.

Powiatowy zarząd Prawa i Sprawiedliwości zgłosił czworo kandydatów.

– To na razie kandydaci na kandydatów. Ostateczną decyzję podejmie zarząd główny PiS-u – mówi Jerzy Bielawski, przewodniczący PiS w powiecie żagańskim.

Z list PiS chcą startować: Piotr Ciołka (48 l.), emerytowany policjant, radny powiatu żagańskiego i były dyrektor Zakładu Komunalnego w Niegosławicach, Waldemar Lipiński (43 l.), mieszkaniec Bożnowa, były radny gminy Żagań i dyrektor handlowy w hucie Vitrosilicon S.A. w Iłowej, Ewa Gancarz (62 l.), nauczycielka szprotawskiego Zespołu Szkół nr 1 i była przewodnicząca Rady Powiatu Żagańskiego oraz Urszula Słomińska (35 l.), przewodnicząca komitetu miejskiego PiS w Żaganiu.

Dwaj panowie na Lewicy

Kandydatów na posłów ma też Sojusz Lewicy Demokratycznej. To Grzegorz Kuźniar (25 l.), radny miejski z Żagania i pracownik kolei oraz płk Zdzisław Goździejewski (60 l.). Goździejewski był dowódcą 11. Batalionu Remontowego w latach 1992-96. Bezskutecznie starał się o mandat w Sejmiku Województwa Lubuskiego. Udzielał się w Wojskowym Klubie Sportowym Sobieski, m.in. jako jego prezes.

– Grzesiu niedawno wstąpił do partii. Jest społecznikiem i aktywnym radnym, który powinien nas godnie reprezentować w Sejmie. Podobnie jak Zdzisław, który jest wykształconym i doświadczonym człowiekiem – mówi Zbigniew Teler, szef struktur powiatowych SLD. – Oczywiście, to propozycje, które jeszcze musi zaakceptować centrala partii.

Karateka i dyrektorka

Platforma Obywatelska stawia na Artura Niegodę (54 l.) i Cecylię Brodzińską (55 l.). Oboje są radnymi powiatu żagańskiego. Niezgoda to wielokrotny mistrz Polski w karate oraz w tańcu, instruktor sztuk walki i tańca, szkolący dzieci i młodzież. Brodzińska to dyrektorka Szkoły Podstawowej w Wiechlicach i nauczycielka j. polskiego.

– Wytypowaliśmy osoby szanowane, działające społecznie i mające już sporo doświadczenia w polityce lokalnej – mówi Waldemar Sługocki, senator i szef lubuskiej PO. – Te kandydatury czekają jeszcze na zatwierdzenie zarządu głównego partii.

W województwie lubuskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów. Poseł zarabia ok. 10 tys. zł miesięcznie. W tej kwocie mieści się podstawowe uposażenie – około 8 tys. zł oraz dieta – około 2 tys. zł. Dodatkowe za stanowisko przewodniczącego komisji poseł otrzymuje 20 proc. wynagrodzenia; wiceprzewodniczący – 15 proc., a przewodniczący podkomisji stałej – 10 proc. Comiesięczny ryczałt na prowadzenie biur poselskich wynosi około 11 tys. zł.

 

Napisz komentarz »