REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Kochają swoje działki

Opublikowano 09 sierpnia 2019, autor: mk

Rodzinny Ogród Działkowy „Relaks” w Żarach ma już 50 lat. W sobotę (3.08) działkowcy uczcili ten jubileusz.

Rodzinny Ogród Działkowy „Relaks” w Żarach powstał w 1964 roku jako ogród działający przy zakładzie „Lumel”. Od 1984 „Relaks” należy do Stowarzyszenia Polskiego Związku Działkowców. Jego powierzchnia wynosi 3,5 ha. Na terenie ogrodu znajdują się 84 działki, zrzeszonych jest 120 działkowiczów.

Zielone płuca

Impreza urodzinowa odbyła się w sobotę (3.08) na terenie ogrodu przy ulicy Śląskiej.

– Działki to wspaniałe miejsce do rekreacji – zachwala Tomasz Franczak, prezes ROD „Relax”. – Każdy, kto mieszka w bloku albo w kamienicy, potrzebuje zieleni i kontaktu z naturą. Dlatego działki cieszą się niesłabnącą popularnością. Widzę, że następuje też zmiana pokoleniowa. Jest coraz więcej młodych osób z rodzinami. Kiedyś działki były bardziej gospodarcze. Ludzie uprawiali na nich warzywa i owoce, niektórzy trzymali zwierzęta. Teraz jest zupełnie inaczej, a działki to zielone płuca miasta – podkreśla T. Fronczak

Zintegrowani i otwarci

Po oficjalnej części, przyszedł czas na tort i lampkę szampana. Spotkanie było też okazją, by powspominać, jak to kiedyś na działkach bywało.

– Muszę przyznać, że kocham działkę – mówi Jadwiga Bergiel. – Mój mąż współtworzył ogrody. Jestem już starsza, więc żeby gdzieś wyjść, potrzebuję motywacji. Na działkę przychodzę prawie codziennie, to zmusza do ćwiczeń, co w moim wieku jest bardzo korzystne – przyznaje z uśmiechem pani Jadwiga

Nie wszyscy mają tak długi staż, ale są bardzo zintegrowani i otwarci – szybko przyjmują do swojego towarzystwa nowych działkowiczów.

– Jestem dość młodym działkowcem, bo działkę mam od 12 lat – mówi Wanda Ślebiedzińska. – Od 6 lat zajmują się nią sama. Wcześniej to było miejsce moje i mojego męża. Uwielbiam moją działkę. Jest warzywna. Lubię mieć swoje warzywa, które sama posadzę. Sprawia mi to radość – opowiada pani Wanda.

Wspaniała zabawa

– Impreza wyszła rewelacyjnie – ocenia T. Franczak. – Frekwencja dopisała. Była muzyka na żywo. Działkowicze świetnie się bawili – mówi prezes

Podczas urodzin, była wystawa zdjęć, na których można było obejrzeć najpiękniejsze okazy roślin, które wyrosły w ogrodzie, a także same działki.

– Życzę wszystkim działkowiczom i sobie na kolejne 50 lat zdrowia, wytrwałości i ochoty do pracy. I więcej deszczu – dodaje ze śmiechem prezes. – W naszym ogrodzie praktycznie mamy już wszystko. Jest woda, jest prąd. Potrzebujemy tylko drobnych remontów, które z czasem na pewno wykonamy. A moim marzeniem jest, żeby takie spotkania odbywały się dwa razy do roku – zdradza T. Franczak

– Początki bywały trudne – wspomina Ireneusz Hajdukiewicz, były prezes ROD „Relaks”, który tę funkcję sprawował przez 15 lat. – To były czasy, kiedy nie można było iść po prostu do sklepu i kupić to, czego się potrzebowało.

Na urodzinach, nie mogło też zabraknąć przedstawicieli innych ogrodów, którzy składali życzenia działkowiczom „Relaksu”.

Napisz komentarz »