REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Jak truje żarskie powietrze?

Opublikowano 02 sierpnia 2019, autor: bj

Na takie pytanie mają odpowiedzieć badania, z których skorzystać będą mogli mieszkańcy Żar i powiatu. Tymczasem urzędnicy biedzą się z decyzją w sprawie spalania pyłów przez Swiss Krono.

 – Badania będą miały za zadanie zdiagnozowanie chorób onkologicznych, alergicznych bądź na przykład astmy – wyjaśnia Marek Femlak, wicedyrektor ds. medycznych 105. Szpitala Wojskowego w Żarach.

Z badań będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec nie tylko Żar, ale i powiatu żarskiego. Ruszą z początkiem przyszłego roku. Będą bezpłatne.

– W tej sprawie zwróciłem się do Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Zdrowia. A to w związku z informacjami i danymi pochodzącymi ze szpitali klinicznych z Wrocławia i Poznania, dotyczącymi przypadków zachorowań z rejonu Żar – dodaje Jacek Kurzępa, poseł PiS, który zajął się sprawą żarskiego powietrza.

W realizację badań zaangażowane mają zostać oba żarskie szpitale, a także studenci wydziału lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

– Oni wyłącznie po to, by przeprowadzać wstępne wywiady lekarskie. Potem pacjenci trafialiby do specjalistycznej diagnostyki – zastrzega J. Kurzępa.

Pacjenci ze zdiagnozowanymi chorobami będą kwalifikowani do leczenia, bez oczekiwania w kolejce.

– Oczywiście jesteśmy przygotowani, mamy techniczne możliwości i ludzi, by podjąć się badań. W tym przypadku najważniejsze jest to, że znalazły się na to pieniądze – zastrzega M. Femlak.

Badania mają pomóc mieszkańcom, ale też posłużą do porównania z wybranym powiatem, prawdopodobnie z województwa dolnośląskiego, w którym nie funkcjonuje duża fabryka.

– Napisałem w tej sprawie do ministra środowiska. Oni są oczywiście zainteresowani, czy istnieje korelacja pomiędzy obecnością przemysłu a poziomem zachorowań – dodaje J. Kurzępa.

 

Jeszcze się zastanawiają

Tymczasem urzędnicy wciąż ślęczą nad sprawą pozwolenia na spalanie pyłu przez żarski Swiss Krono. Przypomnijmy, że wydał je Urząd Marszałkowski. Teraz sprawą musiał zająć się ponownie.

– Główny Inspektor Ochrony Środowiska wszczął postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzenia nieważności postanowienia lubuskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Chodzi o pozytywną opinię w sprawie uznania kory drzewnej oraz pyłu drzewnego za produkty uboczne, nie będące odpadem – informuje Agnieszka Borowska, rzecznik prasowy GIOŚ. Chodzi o pył powstający przy obróbce płyt w żarskim zakładzie.

– Nie ma na razie ponownej decyzji, bo postępowanie jest wznowione. GIOŚ poinformował nas o wszczęciu postępowania. To oznacza, że musimy czekać na jego zakończenie. Jeśli – hipotetycznie – postanowienie WIOŚ zostanie unieważnione, to wówczas Urząd Marszałkowski będzie posiłkować się nową opinią WIOŚ – informuje Michał Iwanowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Napisz komentarz »