REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Trump przyjedzie do Żagania?

Opublikowano 02 sierpnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Czy prezydent USA, Donald Trump, odwiedzi amerykańskich żołnierzy stacjonujących w żagańskiej bazie? W Polsce będzie już za miesiąc!

W Polsce Trump spędzi trzy dni. Amerykański prezydent weźmie 1 września udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnego dnia Trump planuje odwiedzić swoich żołnierzy, stacjonujących w jednej z polskich baz. Pytanie, czy to będzie Żagań, Świętoszów czy 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu, gdzie też przebywa liczny kontyngent amerykańskich żołnierzy. Jednak to w Żaganiu znajduje się dowództwo Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej Armii USA.

Na razie nie ma potwierdzenia tej informacji ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

„To już pewne. Donald Trump ma zostać w Polsce dłużej niż planowano i 2 września ma odwiedzić bazę, w której stacjonują amerykańcy żołnierze” – ujawnia Zuzanna Falzmann, dziennikarka w Waszyngtonie.

– Moim zdaniem, Trump zawita do lubuskiego, bo tutaj są najlepsze bazy wojskowe i najwięcej wojsk lądowych USA. Oczywiście, w grę wchodzi też baza lotnictwa amerykańskiego w Powidzu – mówi gen. broni Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, a wcześniej także żagańskiej Czarnej Dywizji. – Wszystko zależy od tego, którego doradcy posłucha się Trump, czy namówi go ten od lotnictwa, czy ten od wojsk lądowych. Moim zdaniem, w kontekście powstania Fortu Trump, którego Amerykanie chcą właśnie w okolicach Żagania, celowa byłaby wizyta prezydenta USA właśnie w pancernej stolicy Polski.

 

Dudę ciągnie do Żagania

Prezydent RP, Andrzej Duda, odwiedził już Amerykanów w styczniu 2017 roku, w podżagańskim obozowisku Karliki, a później spotkał się w pałacu z mieszkańcami Żagania. Z żaganianami zrobił sobie selfie, u proboszcza zjadł karkówkę. W żagańskim obozowisku tak mu się spodobało, że wybrał się tutaj ponownie, w kwietniu tego roku. Wtedy podziwiał w akcji amerykańskie Abramsy i świętoszowskie Leopardy.

 

Fort Trump

Przypomnijmy – w poprzednim wydaniu „Regionalnej” podaliśmy,  że wkrótce rozstrzygnie się, czy w Żaganiu powstanie Fort Trump, czyli stała baza wojsk amerykańskich. Polski rząd chce, aby powstał na Podkarpaciu, aby mógł obronić kraj przed atakiem Rosjan. Tymczasem Pentagon optuje za lubuskim, z racji bliskości do niemieckiej bazy Ramstein oraz obszaru poza zasięgiem rosyjskich rakiet.

Oczywiście, jak Donald, to i piękna Melania. Biały Dom potwierdził w środę, 31 lipca, że Pierwsza Dama też przyjedzie do Polski. Do zobaczenia w Żaganiu? Do tematu wrócimy.

Napisz komentarz »