REKLAMA

Gospodarka

Bieda w pośredniakach

Opublikowano 02 sierpnia 2019, autor: jb

Kończą się pieniądze na pomoc dla bezrobotnych. Powiatowe Urzędy Pracy w naszym regionie nie mogły skorzystać z dodatkowych funduszy przyznawanych przez ministerstwo.

W powiecie żagańskim najwięcej pieniędzy zostało na szkolenia.

– Największe zainteresowanie od instytucji jest na roboty publiczne. Mamy 24 tys. zł oszczędności. Planujemy przeznaczyć je na roboty dla 9 osób od września, gdy zakończą się obowiązujące już umowy – informuje Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP. I tłumaczy: – Oszczędności mamy, gdy ktoś zostaje skierowany na roboty, ale też na staż czy prace interwencyjne i w trakcie znajdzie sobie inne zatrudnienie albo porzuci to miejsce, do którego został skierowany

PUP ma też środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Dla pracodawców i pracowników są 72 tys. zł. Dla osób powyżej 30 roku życia zostało 30 tys. zł na staże, skorzystają 3 osoby. Dla osób poniżej 30 roku życia jest 6 bonów na zasiedlenie, po 5 tys. zł każdy. Cztery osoby mogą podjąć prace interwencyjne, bo zostały na ten cel 22 tys. zł. Są jeszcze 74 tys. zł na trzymiesięczne staże.

– Jeżeli tych pieniędzy nie uda się rozdysponować do września, to będziemy je przesuwać w budżecie tak, by przeznaczyć je na dotacje na założenie własnej firmy, o które młodzi pytają najczęściej – dodaje H. Janowska.

W powiecie żarskim pieniędzy jest jeszcze mniej. Najwięcej, bo dla około 31 osób, zostało na szkolenia w ramach KFS, czyli 78 tys. zł. Kolejne 25 osób może liczyć na skierowanie na staż. Cztery osoby mogą starać się o pieniądze na szkolenia, jeżeli znajdą pracodawcę, który potwierdzi, że później je zatrudni.

– Pięciu dłużników alimentacyjnych możemy skierować na roboty publiczne. Jedna osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności może liczyć na dotację na założenie własnej firmy. Jest na to 30 tys. zł – mówi Żaneta Wójcicka, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Żarach.

– Nie pamiętam, kiedy ostatnio było tak mało pieniędzy o tej porze roku. Czekaliśmy na decyzję ministra o uruchomieniu dodatkowej puli. Pojawiła się w lipcu, ale tylko dla regionów, w których bezrobocie przekracza 10 procent. W naszym województwie z tej oferty mógł skorzystać tylko PUP w Międzyrzeczu – przyznaje H. Janowska.

W powiecie żagańskim stopa bezrobocia wynosi 8,8 procent, w powiecie żarskim – 5,1 procent.

Napisz komentarz »