REKLAMA

Wasze sprawy

Jak po grudzie

Opublikowano 02 sierpnia 2019, autor: jb

Budowa przedszkola w Iłowej przypomina tor przeszkód, który w dodatku cały czas się wydłuża.

Przedszkolaki z budynku przy ul. Żagańskiej do tego po byłej szkole przy ul. Kolejowej przeniesiono już we wrześniu 2017 roku. W nowym miały się uczyć od września kolejnego roku. Nie udało się. Teraz wiadomo już, że będzie to najwcześniej wrzesień 2020 roku.

Najpierw urzędnicy zerwali umowę z firmą, która przedszkole miała wybudować za 4 mln 840 tys. zł. Uzasadnieniem było to, że nie dotrzymywała terminów. Na koniec 2018 roku zostawiła budynek w stanie surowym otwartym, z dachówką położoną w 60 procentach, bez okien i drzwi.

Potem urzędnicy nie podpisali umowy z firmą, która wygrała kolejny przetarg.

– Wykonawca we właściwym terminie nie przedstawił nam zabezpieczenia finansowego wykonania prac, więc nie mogliśmy podpisać tej umowy. Chodziło o kwotę około 270 tys. zł – tłumaczy burmistrz Paweł Lichtański.

W lipcu gmina ogłosiła kolejny przetarg na dokończenie przedszkola. Chętnych jest pięć firm, ale wszystkie oferty są za drogie. Urzędnicy zaplanowali na to 3 mln zł, a najtańsza oferta przekracza ten budżet o 150 tys.zł.

– Będziemy decydować, co dalej – mówi burmistrz.

A trzeba się spieszyć, bo goni czas na rozliczenie inwestycji za unijne pieniądze.

– Mamy go do końca czerwca przyszłego roku i mam nadzieję, że tym razem się uda – dodaje burmistrz.

Gmina otrzymała też dofinansowanie na utworzenie pierwszego żłobka. Ma on powstać w miejscu, do którego obecnie na zajęcia chodzą przedszkolaki. Dopóki przedszkolaki nie przeniosą się do nowego budynku, otwarcie żłobka jest wstrzymane.

Napisz komentarz »