REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Wybrali do Izb

Opublikowano 02 sierpnia 2019, autor: jb

Rolnicy wybrali swoich przedstawicieli do Powiatowych Izb Rolniczych (niedziela, 28.07.).

Izb Rolniczych jest 16, tyle, co województw. W niedzielę, wybierano członków do Izb Powiatowych, z których są potem wybierani delegaci na zjazdy wojewódzkie. Delegaci województw tworzą Krajową Radę Izb Rolniczych.

Do Izby należy każdy, kto opłaca gruntowy podatek rolny, płaci PIT z działów specjalnych produkcji rolnej lub ma wkład gruntowy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Do Izby Powiatowej mogą kandydować wszyscy, którzy w terminie przedstawię listę popierających ich osób.

 

W powiecie żarskim

W naszym regionie, więcej jest miejsc w Izbie niż chętnych do pracy. Każda gmina ma jeden lub dwa mandaty w zależności od ilości mieszkańców. W powiecie żarskim żadnego kandydata nie było z Łęknicy, a w powiecie żagańskim – z Gozdnicy, Wymiarek i miasta Żagań. W tych gminach wyborów w ogóle nie było.

Bez głosowania do Izby dostali też kandydaci z tych gmin, gdzie zgłosiło się tyle osób, ile jest miejsc. W powiecie żarskim musieli głosować tylko mieszkańcy gminy Lubsko. Tam kandydatów było trzech na dwa miejsca. Do Izby wybrano Dariusza Gembarę (47 głosów) i Halinę Iwaniuch (56 głosów), trzecim kandydatem był Adam Chytry (19 głosów).

Dwa mandaty obsadzi gmina Lipinki Łużyckie, z której zgłosili się Marian Kominek i Ilona Wróbel-Chomicz. Dwie osoby będą też z gminy Żary, to Roman Frankowski i Sławomir Maślanka. Dwie osoby reprezentują gminę Przewóz: Piotr Biernacki i Tomasz Czajkowski

Z gminy Brody na dwa miejsca zgłosił się tylko Marek Maszkowski, a z gminy Trzebiel – Władysław Kazimierczak. Jeden mandat ma gmina Tuplice, tam zgłosił się Wiesław Sadowiec. Na dwa mandaty z gminy Jasień zgłosiła się tylko Dorota Tracz. Lipinki Łużyckie reprezentować będzie Wiesław Sadowiec, a jedno miejsce dla miasta Żary otrzymał Ireneusz Kowal, wiceprzewodniczący dotychczasowej Izby.

– To będzie moja druga kadencja. Brakuje chętnych do pracy, bo to jest działalność w zasadzie wolontariacka. Płacone mamy wyłącznie diety, np. za dojazd, jeżeli trzeba zająć się chociażby szacowaniem strat po suszy – mówi I. Kowal.

 

W powiecie żagańskim

W powiecie żagańskim głosować musieli rolnicy z dwóch gmin.

Na dwa mandaty z gminy Szprotawa było czterech chętnych. Do Izby wybrano ponownie Ireneusza Ganczara (39 głosów) i Zygmunta Grabowskiego (46 głosów). Mariusz Hałabura w głosowaniu otrzymał 15 głosów, a Henryk Ostrowski – 19.

Na dwa miejsce z gminy Niegosławice było trzech chętnych. Najwięcej głosów otrzymał Andrzej Sawicki (42 głosy), a Jan Jezierski i Czesław Towpik po 33. Do Izby C. Towpika wybrano metodą losowania.

Bez głosowania dwa mandaty z gminy Brzeźnica objęli Artur Jasiński i Zbigniew Żywień. Z gminy Żagań w Izbie pracować będą Agnieszka Dziewiatnik i Adam Kowalik. Dodatkowo, do Powiatowej Izby po raz kolejny dołączy Zygmunt Przysiężny z gminy Małomice, a z gminy Iłowa – Jan Słocki.

Rolnicy na wspólnych obradach spotykają się średnio 4 razy do roku. Inauguracyjne posiedzenia Izb na nową 4-letnią kadencję, w trakcie których wybrany zostanie przewodniczący i delegat wojewódzki, wyznaczono na 13 sierpnia.

Napisz komentarz »