REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Koniec sporu o ścieki

Opublikowano 26 lipca 2019, autor: Piotr Piotrowski

Nie będzie horrendalnych podwyżek za wodę i ścieki dla mieszkańców gminy wiejskiej Żagań.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku spółka Żagańskie Wodociągi i Kanalizacje ustaliła gminie wiejskiej Żagań nowe taryfy za kubik wody i ścieków. W przypadku wody, były one prawie dwukrotnie wyższe (z 4,68 zł do 8,29 zł za kubik), a w przypadku ścieków – blisko trzykrotnie wyższe (z 8,55 zł do 22,06 zł za kubik).

Radni gminni odrzucili nowe stawki, a wójt uznał, że to przedwyborcza zagrywka polityczna prezesa ŻWiK i wspólnika spółki z ramienia miasta, burmistrza Daniela Marchewki (drugim wspólnikiem jest wójt gminy Żagań).

– Horrendalne podwyżki spółka tłumaczyła ogromnymi nakładami inwestycyjnymi w poprawę infrastruktury sieci – mówi sekretarz gminy Danuta Michalak. – Na to nie mogliśmy się zgodzić. Za to ulżyliśmy spółce, jako mniejszościowy jej wspólnik, zwalniając ją częściowo z podatków od nieruchomości. To kwota rzędu ok. 600 tys. zł rocznie. Po zmianie władz w mieście i spółce, łatwiej było o dialog.

Z pomocą gminie przyszła nowa instytucja, regulująca i zatwierdzająca ceny wody i ścieków w samorządach, spółka Wody Polskie. 

– Spółka odrzuciła taryfy ŻWiK-u, dzięki czemu mieszkańcy naszej gminy płacą tyle, co w mieście – dodaje D.  Michalak. – To koniec tej niepotrzebnej, trwającej miesiącami szarpaniny między ŻWiK-em a gminą. Oczywiście, z korzyścią dla mieszkańców.

Ostatecznie mieszkańcy gminy Żagań zapłacą tyle, co mieszkańcy miasta – 5,75 zł za kubik wody i 8,52 zł – kubik ścieków.

Napisz komentarz »