REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Bezpieczeństwo czy dobry interes?

Opublikowano 19 lipca 2019, autor: bj

Mówią, że ma być bezpiecznie dla pasażerów i pociągów. I chcą dalej wycinać drzewa, choć już wyrżnęli ich kilkadziesiąt tysięcy. Także tam, gdzie pociągi w ogóle nie jeżdżą.

Przypomnijmy. Trzy wnioski o pozwolenie na wycinkę drzew na terenie Żar i gminy Żary oraz Lubska wpłynęły pod koniec marca do żarskiego Starostwa Powiatowego. Złożył je Zakład Lini Kolejowych PKP PLK S.A. w Zielonej Górze. Zgodnie z tymi dokumentami łącznie pod topór miałoby pójść ponad 900 drzew.

W Lubsku kolej szykowała piły na 282 drzewa, przy dwóch wiaduktach. Pierwszy znajduje się w okolicach Szkoły Podstawowej nr 1 w rejonie ul. Sybiraków i ul. Miłosza (dawniej Walki Młodych). Drugi – w rejonie ulic Kieleckiej i Korczaka. W tym przypadku kolej powoływała się na zapisy specustawy, które nakładają na zarządcę infrastruktury nakaz usunięcia drzew i krzewów stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Oznacza to, że każde usytuowanie drzew w odległości mniejszej niż 15 metrów od osi skrajnego toru kolejowego powoduje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

I wszystko byłoby w porządku, bo zgodnie z przepisami, na które PKP się powołuje, priorytetem nie jest ochrona przyrody, czyli w tym przypadku los drzew, ale to żeby nie narażać pasażerów, pociągów i infrastruktury kolejowej na niebezpieczeństwo, np. gdy zawali się drzewo. Tyle tylko, że w Lubsku od dwóch dekad… pociągi nie jeżdżą.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub zdobądź dostęp do wszystkich treści płatnych na 7 dni.
Liczba słów ukrytego tekstu: 508

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »