REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Drzewa niszczą nagrobki?

Opublikowano 19 lipca 2019, autor: Michalina Kozarowicz

Z takim argumentem zwróciła się do żarskiego Urzędu Miasta jedna z mieszkanek.

Do Urzędu Miasta w Żarach wpłynęła petycja w sprawie wycinki drzew na cmentarzu komunalnym. Zgłaszająca problem kobieta uważa, że drzewa niszczą groby. Na nagrobki lecą z nich liście, pyłki i żołędzie. Jej zdaniem, korzenie drzew niszczą pominki i alejki.

– Trzeba przeprowadzać pielęgnację drzew – mówi pani Wanda, z którą rozmawiamy na cmentarzu. – Jednak zawsze można posprzątać liście, umyć pomnik i drzewa nie będą przeszkadzać – dodaje.

Podobnego zdania jest też Andrzej Mazański z Żar.

– Nie wiem, komu to przeszkadza – dziwi się A. Mazański. – Drzewa powinny tu być i tylko od czasu do czasu należy je przycinać. Tak samo jak od czasu do czasu trzeba sprzątać przy nagrobku – komentuje.

Pod ochroną

Drzew na cmentarzu nie można wyciąć bez zgody konserwatora zabytków, ponieważ teren nekropolii został uznany za park. Rośnie tam kilkaset drzew.

– Drzewa i krzewy stanowią na cmentarzu ostoję – wyjaśnia Daniel Babula z żarskiego magistratu. – Są też miejscem żerowania ptaków i owadów. Podejmując działania związane z usunięciem jakieś części drzewostanu cmentarza, działalibyśmy na ich szkodę. Zostałaby zniszczona flora i fauna – zastrzega.

Są potrzebne

Teren, na którym znajduje się cmentarz, jest podmokły. Drzewa zabezpieczają cmentarz przed podtopieniami. Mają też ogromne znaczenie dla jakości powietrza w Żarach.

– Gatunki lip i dębów, które tam rosną i które wciąż dosadzamy, mają bardzo ważne zadanie. Pochłaniają dwutlenek węgla – podkreśla D. Babula

Żarscy urzędnicy uznali, że petycja jest bezzasadna. Wycinki drzew na cmentarzu nie będzie.

Napisz komentarz »