REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy, Zdrowie

Prezent na 50 urodziny

Opublikowano 19 lipca 2019, autor: bj

Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał Marek Femlak, lekarz specjalista chorób wewnętrznych i diabetolog, zastępca dyrektora 105. Szpitala Wojskowego.

M. Femlak jest absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

– Po likwidacji Wojskowej Akademii Medycznej tradycję przejął wydział wojskowo-lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Teraz życie zatoczyło krąg, po niespełna 30 latach w tym samym miejscu miałem zaszczyt bronić swojej pracy doktorskiej – podkreśla.

Przed komisją, w której zasiadało 11 profesorów, stanął w poniedziałek, 15.07. Obrona trwała około godziny. Na jej wyniki czekały żona Monika, pielęgniarka ratunkowa i córka Joanna, studentka V roku Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, tego samego wydziału, który kończył jej tata, z narzeczonym Michałem.

Do tego dnia przygotowywał się dwa lata, bo tyle trwały studia. Ze wsparciem przyszli najbliżsi.

– Moja żona Monika mówiła do mnie: „Stać cię na to, poradzisz sobie”. To było dla mnie bardzo ważne, tym bardziej, że w domu nie było mnie jeszcze częściej niż dotychczas i to ona więcej brała na swoje barki – tłumaczy.

I to właśnie podziękowania dla żony, obok tych skierowanych do promotora, prof. dr hab. n. med. Jacka Rysza, znalazły się w pracy doktorskiej M. Femlaka.

 Dobry cholesterol nie zawsze jest dobry

Swoją pracę doktorską poświęcił „badaniu wpływu cukrzycy na rozkład subfrakcji cholesterolu HDL oraz ryzyko chorób sercowo-naczyniowych”.

– Podstawą dla niej stały się badania przeprowadzane na moich pacjentach. Polegały one m.in. na pobieraniu krwi i badaniu ich w specjalnym urządzeniu Lipoprint Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi – tłumaczy. – Zdarzało się, że 40 próbek wiozłem w specjalnej lodówce.

Celem badania było określenie 10 subfrakcji cholesterolu HDL u pacjentów podzielonych na trzy grupy. W pierwszej były osoby ze świeżo rozpoznaną cukrzycą, w drugiej –  z cukrzycą trwająca ponad 10 lat, a w trzeciej – zdrowi ochotnicy, czyli grupa kontrolna. Każda grupa liczyła 50 osób.

– Pacjentom z drugiej grupy włączyłem do leczenia statynę, czyli lek obniżający cholesterol i po 3 miesiącach zostało im wykonane badanie po raz kolejny 10 subfrakcji cholesterolu. I to badanie przyniosło nowatorskie wnioski, mówiące o niekorzystnym wpływie tej grupy leków na skład dobrego cholesterolu – tłumaczy dr Femlak.

Z badań wynika, że tzw. dobry cholesterol, czyli właśnie HDL, w stanie zapalnym, w niektórych chorobach działa niekorzystnie.

– W przypadku osób cierpiących na cukrzycę, przewlekłą chorobę nerek, chorobę niedokrwienną serca czy reumatyzm może być przyczyną udaru lub zawału. Bo dobry cholesterol w tych przypadkach może przekształcić się w cholesterol miażdżycogenny – tłumaczy M. Femlak. I podkreśla: – Chciałbym serdecznie podziękować osobom, dzięki którym udało się przeprowadzić te badania. Załodze laboratorium, zakładu radiologii – lekarzom wykonującym usg tętnic szyjnych oraz kardiologom wykonującym echo serca, wszystkim pacjentom, a także całemu zespołowi centrum diabetologicznego, pielęgniarkom, dietetyczkom. Nieocenione było też wsparcie ze strony dyrektora szpitala – dodaje M. Femlak.

Kolejny doktor

Efekty badań M. Femlaka wysoko ocenili recenzenci jego pracy, którzy wnioskowali o jej wyróżnienie. Wyniki zostały dwukrotnie opublikowane w medycznym piśmie „Lipids in Healtth and Disease”. M. Femlak ma też za sobą egzaminy z angielskiego języka medycznego oraz historii medycyny i chorób wewnętrznych.

– Dlaczego to zrobiłem? To taki prezent dla siebie na 50 urodziny. Jestem kolejnym lekarzem z tytułem doktora w naszym szpitalu. To daje perspektywy dla szpitala – zapewnia.

komentarze »
  1. Jadwiga slipko 31 lipca 2019 18:15 - Odpowiedź

    Gratulacje,! Jadwiga slipko córka Wiktorii Kozińskiej

  2. Sylwester 9 stycznia 2020 23:15 - Odpowiedź

    Jeszcze raz serdeczne gratulacje.
    Jestem pewien, że Pana badania stanowią przełomowy moment zarówno dla wielu pacjentów jak i lekarzy.
    Życzę Panu dalszych sukcesów i serdecznie pozdrawiam.

Napisz komentarz »