REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Kura od złotych jaj

Opublikowano 19 lipca 2019, autor: Norbert Królik

150 mln zł dywidendy wypłacił SWISS KRONO w Żarach za rok obrotowy 2017/2018 na rzecz swojego właściciela w Szwajcarii. Łącznie spółka na czysto zarobiła około 350 mln zł.

SWISS KRONO sp. z o.o. w Żarach to bardzo dochodowy zakład. Jego roczne przychody przekraczają 2 miliardy złotych, a czysty zysk to około 350 milionów złotych. Prezesem żarskiej spółki jest Maciej Karnicki, a właścicielem szwajcarski SWISS KRONO Holding AG, który ma 100 proc. udziałów w żarskim zakładzie. W firmie zatrudnionych jest ponad 1 tys. 100 osób.

W Żarach, jeżeli chodzi o dochody, ze SWISS KRONO nie ma kto się równać. Nawet przychody Urzędu Miasta, który żyje z naszych podatków, są 10 razy mniejsze niż przychody firmy i wynoszą około 200 mln zł. Z zyskami SWISS KRONO nie mają się co równać inne duże firmy w Żarach. Np. notowany na giełdzie papierów wartościowych Relpol w 2018 roku miał zysk netto na poziomie 9 mln zł, czyli prawie 40 razy mniejszy niż Swiss Krono, a na dywidendę dla właścicieli akcji przeznaczył 4 mln zł.

Napisz komentarz »