REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

No to popływamy!

Opublikowano 12 lipca 2019, autor: Norbert Królik

Do końca września ma się zakończyć renowacja parku przy al. Jana Pawła II w Żarach. Tymczasem ani domek winny nie jest odbudowany, ani staw jeszcze nie powstał.

Około 7 mln zł kosztuje renowacja parku przy al. Jana Pawła II w Żarach. Prace wykonuje firma Kreator z Żar. Wszystko powinno być gotowe, zgodnie z umową, do końca września, ale gołym okiem widać, że będzie z tym problem. Czasu do planowanego zakończenia prac coraz mniej, a tymczasem nawet nie ruszyła jeszcze odbudowa domku winnego, nie mówiąc już o stawie, po którym mają według zamysłu pani burmistrz i urzędników miejskich pływać kajaki.

Nawet się nie rozpędzisz

Już w lipcu 2012 r. „Regionalna” żartowała, że w parku, w miejscu, gdzie wylewa Żarka, mogą pływać kajaki. Okazało się, że pomysł, na pierwszy rzut oka kuriozalny, znajdzie swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości za przyczyną żarskich władz.

Budowany przez firmę Kreator staw ma mieć 72 metry długości. To oznacza, że gdyby ustawić na nim kajaki jeden za drugim, od brzegu do brzegu, to zmieściłoby się ich tam 20. Na szerokość nie zmieściłoby się nawet 10. Do tego głębokość stawu to 80 cm, czyli nieco poza kolana. Staw ma być napełniany wodą pitną, co będzie co roku kosztowało miasto ponad 9 tys. zł. A obok powstanie wypożyczalnia sprzętu pływającego.

Budują schody

Na placu budowy ruchu wielkiego nie widać. Część osób grabi, część wyrywa chwasty. Od czasu do czasu przejedzie ładowarka, która przewiezie piach. Inni budują schody. A schodów to będzie pod dostatkiem. Tam, gdzie dzieci zimą zjeżdżały na sankach ze wzgórza winnego, teraz powstają schody. Długie schody. A dla tych, którym mało schodów, powstają kolejne – z drugiej strony wzgórza.

Napisz komentarz »