REKLAMA

Zdrowie

Miało być łatwiej

Opublikowano 12 lipca 2019, autor: jb

Dla osób, u których podejrzewany jest nowotwór, przygotowano tzw. pakiet onkologiczny, który ma przyspieszyć postawienie diagnozy.

Kartę Pacjenta Onkologicznego może wydać już lekarz rodzinny, który podejrzewa u kogoś nowotwór. Wystawi ją także lekarz specjalista, jeżeli zasięgamy jego porady. Karta ma przyspieszyć diagnostykę i oczekiwanie na leczenie. W założeniu, przy użyciu karty, pacjent z podejrzeniem onkologicznym nie powinien czekać na diagnozę dłużej niż 9 tygodni.

Ułatwieniem dla szpitali i  przychodni ma być też zniesienie limitów na leczenie onkologiczne.

W praktyce, o dostęp do lekarzy nie jest jednak łatwo, bo brakuje specjalistów. W szpitalach naszego regionu nie ma też szpitalnego oddziału onkologicznego.

Na świadczenia z zakresu onkologii w ramach NFZ można wybrać się do Łużyckiego Centrum Medycznego w Żarach. Gdybyśmy rejestrowali się na wizytę w środę, 10 lipca, termin byłby wyznaczony na 31 lipca (w trybie pilnym na 20 lipca).

Na wizytę w poradni chirurgii onkologicznej można liczyć tylko w żagańskim oddziale 105. Szpitala Wojskowego. Terminy są na 23 lipca. W trybie pilnym, można starać się o wizytę w dniu rejestracji. Oprócz Żagania, w naszym województwie takie poradnie są jeszcze tylko w 5 miejscach. Dwie w Gorzowie Wielkopolskim, po jednej w Sulechowie, Sulęcinie i Zielonej Górze.

Kliniczny oddział onkologii prowadzi w województwie tylko zielonogórski Szpital Uniwersytecki. Na miejsce na oddziale chirurgii onkologicznej w Nowej Soli trzeba poczekać do grudnia (bez adnotacji „pilne”).

Napisz komentarz »