REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Sprzedają kreml za 2 mln zł

Opublikowano 12 lipca 2019, autor: bj

Właściciele ponad 100-letniego budynku przy pl. Łużyckim w Żarach, tzw. kremla, szukają chętnego do kupna. Chcą za kamienicę niemal 2 miliony złotych.

Przed kilkoma laty, czyli w lipcu 2010 roku, wybudowaną w 1905 r. kamienicę kupili od Starostwa Powiatowego w Żarach. Zapłacili za niego wówczas 992 tys. 500 zł.

Budynek ostatnio był użytkowany przez Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Żarach. Potem przez kolejne lata niewiele się w nim działo, a nowi właściciele pytania o to, jakie mają wobec niego plany, zbywali lakonicznymi odpowiedziami. W marcu pojawiła się ekipa, która zabezpieczała spadający tynk.

Dawny kreml ma 4 piętra i 48 pokoi. Całość liczy nieco ponad 1 tys. 500 mkw. i stoi na działce o powierzchni niespełna 1 tys. 300 mkw.

Teraz właściciele robią przymiarki do sprzedaży całości. Jak się okazuje, budynek ma gotowy projekt modernizacji na cele mieszkalne. W 2017 roku Rada Miasta przyjęła zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, co dało możliwość korekty wielkości okien i drzwi.

Powierzchnia użytkowa mieszkań, zgodnie z dokumentacją, wyniesie 1 tys. 150 mkw. Z kolei podpiwniczenie liczy prawie 280 mkw. Projekt został zaakceptowany przez konserwatora zabytków i uwzględnia jego wskazówki dotyczące m.in. okien PVC, windy z dostępem dla osób niepełnosprawnych i parkingu (każde mieszkanie ma mieć swoje miejsce postojowe).

Cena budynku to 1 mln 950 tys. zł, co daje prawie 1 tys. 300 zł za metr kwadratowy.

Napisz komentarz »