REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

W Sejmie o żarskim powietrzu

Opublikowano 12 lipca 2019, autor: Norbert Królik

Zatrute powietrze w Żarach to nie nowość. W końcu temat wypłynął podczas debaty sejmowej.

– Mieszkańcy Żar, czym podpadliście władzom Sejmiku Wojewódzkiego i osobiście pani marszałek Elżbiecie Polak, że swoimi ryzykownymi, bezprecedensowymi decyzjami podtruwa was, skazując na coraz większe ryzyko zdrowotne, udzielając pozwolenia na spalanie odpadów poprodukcyjnych zakładom Swiss Krono? – mówił podczas wystąpienia w Sejmie poseł Jacek Kurzępa.

Wystąpienie to wynik dyżuru poselskiego J. Kurzępy w Żarach, kiedy to poseł zapoznał się z problemami zanieczyszczonego powietrza oraz dowiedział się o udzieleniu przez Urząd Marszałkowski zgody dla firmy Swiss Krono na spalanie 100 tys. ton pyłów rocznie, powstających podczas procesu produkcyjnego. Urząd Marszałkowski, po zasięgnięciu opinii Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, uznał, że pyły zawierające około 10 tys. ton trujących klejów nie są odpadem, tylko produktem ubocznym i można je spalać w kotłowniach firmy.

Inaczej zachowali się marszałkowie województwa zachodniopomorskiego i podkarpackiego, o czym informowała gazeta „Regionalna”. W przeciwieństwie do marszałka województwa lubuskiego, oni nie zgodzili się na spalanie takich odpadów w podobnych do żarskiego zakładach w Mielcu i Szczecinku.

Spotkanie z posłem

Dzisiaj, w piątek (12.07.), o godz. 17, na osiedlu muzyków w Żarach przy ul. Paderewskiego 4 (ciąg butików) przed biurem poselskim J. Kurzępy, odbędzie się spotkanie posła z mieszkańcami w sprawie zatrutego powietrza. Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta zaniepokojeni jakością powietrza oraz działaniami władz miejskich i wojewódzkich w tym zakresie.

Napisz komentarz »