REKLAMA

Aktualności

Na ratunek boćkom

Opublikowano 12 lipca 2019, autor: bj

Bociany do Chełma Żarskiego wróciły po kilku latach. Próbują zamieszkać w dawnym gnieździe, ale jest uszkodzone. Właściciel posesji o pomoc poprosił gazetę „Regionalną”.

– One tu przylatywały chyba za jeszcze za Niemca. Były tu, kiedy się sprowadziliśmy w 1959 r. – mówi Herman Ordecki, mieszkaniec Chełma Żarskiego (gm. Lubsko).

Przez ostatnich kilka lat boćki nie przylatywały, ale tego roku znowu się pojawiły.

Gniazdo, nieużytkowane przez dłuższy czas, niszczało. I teraz para boćków siedzi na listwach podstawy.

– Widziałem, że próbowały darń przynosić, ale to wszystko spada. Tam by pewnie jakaś siatka była może potrzebna. Ale mnie już 80 rok idzie, to sam nie dam rady -mówi H. Ordecki.

Pan Herman przez lata sam to robił, poprawiał podstawę, sprawdzał gniazdo. A teraz nie ma sił. – Ja ledwie po ziemi chodzę, a co dopiero wchodzić na górę. To trzeba by z dachu zrobić, trochę dachówek wyjąć. Albo z drabiny czy podnośnika – tłumaczy. I podkreśla: – Pomocy dla tych moich boćków szukam.

Skrzykną się i pomogą

Dlatego sprawą zainteresował gazetę „Regionalną”.

– Wiem, że teraz już bociany nie zbudują gniazda, ale chcę, żeby na przyszły rok miały. Syn dzwonił po urzędach, ale bez efektu – dodaje.

Sprawą zainteresowaliśmy prof. dr. hab. Leszka Jerzaka z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Potwierdza, że w tym sezonie faktycznie jest za późno. Bociany odlatują po 24 sierpnia, najpierw samice, potem samce.

– Ale na pewno pomożemy w tej sprawie. Mamy świetny kontakt z miejscowym ekologiem, Pawłem Mrowińskim, który się w to włączy. Do tego zawsze pomagają strażacy-ochotnic – zapewnia L. Jerzak. I obiecuje: – Skontaktujemy się z właścicielem nieruchomości. Omówimy szczegóły, a potem wzmocnimy i zainstalujemy gniazdo.

– Bardzo się cieszę. Marzę, żeby te boćki z nami zostały i miały gniazdo z prawdziwego zdarzenia. I znowu ludzie będą się do nich uśmiechać, jak będą przejeżdżać drogą. Tak jak przez lata – kończy H. Ordecki.

Napisz komentarz »