REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Kto najlepiej napisał maturę

Opublikowano 12 lipca 2019, autor: jb

Uczniowie Katolickiego i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach najlepiej w naszym regionie poradzili sobie z maturą. Ze szkół publicznych, tylko w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej zdali wszyscy, ale do egzaminu przystąpiło zaledwie czworo uczniów.

Matury uczniowie pisali w maju, swoje wyniki poznali w piątek, 4 lipca.

Lepiej napisali maturzyści w szkołach powiatu żarskiego, gdzie zdawalność wyniosła 87,45 procent. Średnia dla województwa to 79,53 procent. W powiecie żagańskim maturę zdało 75,65% uczniów.

Żeby egzamin dojrzałości zdać, trzeba język polski, matematykę, wybrany język obcy na poziomie podstawowym napisać na minimum 30 procent. Warunkiem jest także przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym z jednego przedmiotu, bez względu na jego wynik.

 Ranking utworzyliśmy na podstawie średniej zdawalności wszystkich przedmiotów na poziomie podstawowym, opublikowanej przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu. Jeżeli w którejś szkole egzamin z języka obcego uczniowie zdawali z więcej niż dwóch języków, wyniki były doliczane do średniej, ale całość dzielona była przez większą liczbę przedmiotów.

 

Trzymać poziom

Najlepszymi wynikami mogą pochwalić się uczniowie szkół niepublicznych.

Maturę zdało wszystkich 33 uczniów Katolickiego LO w Żarach.

– Po raz kolejny zdali wszyscy, więc nie możemy narzekać. Średnie procentowe wyników z poszczególnych przedmiotów w porównaniu do reszty kraju są zadowalające – mówi dyrektor Małgorzata Penkal.

Z 53 tegorocznych maturzystów Społecznego LO w Żarach jedna osoba nie zdała egzaminu z matematyki.

– Zabrakło jej 1 punktu i już złożyła odwołanie. Sama zdawalność dla nas to nie jest najważniejsza wartość, ważne są średnie wyniki, bo potem na ich podstawie uczniowie mają liczone punkty przy przyjęciu na studia – tłumaczy dyrektor Wiktor Polakowski.

 

Jest lepiej

Maturę zdało wszystkich 51 licealistów w Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach. Poprawkę ma za to 4 z 81 uczniów technikum Ekonomika.

– Jako szkoła możemy być zadowoleni z tego wyniku – mówi dyrektor Krzysztof Neska.

 O jednym oblanym egzaminie z języka polskiego mówi Jerzy Kowalczyk, dyrektor LO im. B. Prusa w Żarach.

– W porównaniu do ubiegłych lat, gdzie nasze wyniki były fatalne, teraz jest naprawdę lepiej. Uczeń ma prawo do poprawki, liczymy na to, że sobie poradzi w sierpniu – mówi. Do statystyk zdawalności OKE doliczyło jednak 5 osób, które ukończyły szkołę w ubiegłym roku, ale dopiero teraz po raz pierwszy zdawały maturę, dlatego statystycznie zdawalność w Prusie wynosi 97 procent.

 

Czas na analizy

Maturzyści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach zdali średnio na 94 procent.

– Jestem matematykiem i wiem, że statystyka niestety nie jest sprawiedliwa. U nas nie zdały 4 osoby, każda z jednego przedmiotu na poziomie podstawowym – przyznaje dyrektor Arleta Śniatecka.

92 procent zdawalności osiągnęli uczniowie w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku. Na ten wynik złożyły się lepsze osiągnięcia w liceum (95procent) i słabsze w technikum (89,73procent).

 W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawczego w Żarach wynik wyniósł ponad 91 procent. Do egzaminu przystąpiło 37 osób.

W Zespole Szkół Budowlanych w Żarach maturę pisało 39 osób.

– Dwie nie mają prawa do poprawki, jedna nawet nie przyszła na egzamin, bo pracuje za granicą. Dziewięć osób może poprawiać w sierpniu, więc liczymy na lepszy wynik – mówi dyrektor Ewa Styś.

Na poziomie 70 procent zdali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku.

 

Chcą lepiej

W powiecie żagańskim stuprocentową zdawalnością może się pochwalić Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej. W klasie maturalnej było ponad 20 osób, ale tylko 4 z nich podeszły do matury.

– Nie możemy zmusić uczniów do matury. To jest technikum, niektórzy wolą mieć fach w ręku i iść do pracy, niż zdawać maturę po to, żeby kolejne 5 lat uczyć się na studiach – mówi dyrektor Andrzej Szulc.

Ponad 97 procent zdało maturę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szprotawie. Do egzaminów podeszło 46 osób.

– Wszystkie oblane egzaminy są z prawem do poprawki w sierpniu – mówi Bartosz Klimowski, który dyrektorem szkoły jest od 1 lipca. – Jeżeli przedmioty humanistyczne to nasz atut, ale nie są zdane na 100 procent, tylko na 98, to już możemy czuć niedosyt.

 

Dali radę

Statystycznie, wynik na ponad 92 procent, mają uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Żagania, choć maturę oblały 3 osoby. Przez to, że nie zdała jedna osoba z języka niemieckiego, a zdawały go trzy, obniżyła się średnia.

– Dwie osoby mają prawo do poprawki, więc to nie jest zły wynik – ocenia dyrektor Mieczysław Śmieszek.

Na ponad 90 procent napisali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu.

– Technikum wypadło dobrze, jak zawsze. Cieszy fakt, że wyniki poprawiły się w liceum. Dziesięć osób ma prawo do poprawki w sierpniu – mówi dyrektor Zbigniew Stebelski.

Średnia zdawalność Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie wyniosła 87 procent. Statystycznie, zdało 77 procent maturzystów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Żagania, gdzie maturę pisało 26 uczniów.

– Najsłabiej, jak chyba w całym kraju, wypadła matematyka. Jedna osoba oblała cały egzamin, dlatego z optymizmem patrzymy na sierpniowe poprawki – mówi dyrektor Anna Król.

 

Nie przychodzą

Najsłabiej w powiecie poradzili sobie uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Henrykowie, gdzie zdawało 26 osób. Statystycznie, zdali na 49 procent.

– U nas powtarza się ten sam temat. Niektórzy w ogóle nie przychodzą na egzamin, inni rezygnują z kolejnych, jeżeli pierwszego dnia im nie pójdzie. Zaledwie 7 osób ma zdany cały egzamin, nie poszczególne części – mówi dyrektor Zbigniew Hałabura.

Pisemne egzaminy poprawkowe zaplanowano na 20 sierpnia, egzaminy ustne mogą odbywać się w terminie 20-21.08.

 

 

*Rankingi szkół utworzone są na podstawie danych i liczb uczniów opublikowanych przez OKE.

**Informacja o wynikach z poziomu rozszerzonego nie jest rankingiem, tylko prezentacją średnich wyników z poszczególnych przedmiotów.

Napisz komentarz »