REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy, Zdrowie

Rak nas zabija

Opublikowano 12 lipca 2019, autor: bj

Trzy razy więcej chorych niż wcześniej! I pacjenci, którzy do lekarza przychodzą z wieloma nowotworami. To zatrważające dane z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia dla powiatu żarskiego

Dane dotyczące zachorowalności na raka w 2018 roku zaprezentowała radnym powiatowym Anna Zieziula, specjalistka zarządzania w ochronie zdrowia ze starostwa.

Absolutnym liderem jest rak sutka.

– Zdiagnozowano go u 399 pań. Do tego u 55 kobiet stwierdzono nowotwory nieokreślone, związane z okolicą sutka, a u 18 – otoczki brodawki sutkowej. To prawie pół tysiąca przypadków – wyliczała.

Jak się okazuje, panie zapadają też często na raka szyjki macicy (63 przypadki w 2018 roku), trzonu macicy (66) i jajnika (48).

Złośliwe i niezłośliwe

Chorują też panowie.

– U mężczyzn najczęściej występuje rak gruczołu krokowego – relacjonowała A. Zieziula.

Zgodnie z informacjami z NFZ, w powiecie żarskim zostało zarejestrowanych 239 przypadków nowotworu złośliwego prostaty.

Nowotwory przewodu pokarmowego to też poważne liczby. Rak jelita grubego to 154 przypadki, odbytnicy – 108, zgięcia esiczo-odbytniczego – 42, esica – 33 i trzustki – 24 oraz okolic trzustki – 35. Do tego prawie 200 przypadków nowotworów niezłośliwych odbytnicy – wyliczała A. Zieziula.

 Zachorowalność na nowotwory złośliwe w powiecie żarskim równie mocno widać, jeśli idzie o układ moczowy. Bo razem to ponad 250 przypadków zachorowań. Najczęściej zdarza się rak złośliwy pęcherza moczowego (179), rzadziej ścian (ponad 20), szyi, trójkąta. 

Nowotwory złośliwe nerki to kolejne 96 przypadków.

 

Oskrzela i płuca

Choroby dróg oddechowych również nie pozwalają o sobie zapomnieć. Najczęstsze są nowotwory złośliwe oskrzela i płuca (142). Ponadto u 67 osób wykryto raka na oskrzelu lub płucu, bez określenia miejsca, u kolejnych 28-zdiagnozowany został rak płatu górnego płuca lub oskrzela płatowego. Nowotwór złośliwy przekraczający granice oskrzela i płuca lekarze dostrzegli u 22 chorych, do tego u 28 – na oskrzelu głównym lub płatach. Rak zaatakował krtań u 40 mieszkańców powiatu, u 14 – głośnię. Były też pojedyncze przypadki nowotworu zatok, jamy nosowej, tchawicy.       

 

Na 30 aż 28 ma raka

– W Żarach nie bez powodu tyle się mówi o zanieczyszczonym powietrzu – skomentował radny Marek Femlak, przewodniczący komisji zdrowia, wicedyrektor 105. Szpitala Wojskowego. – Zasiadam w komisji do spraw orzekania o niepełnosprawności. Kiedyś na 30 osób przychodziło 10 z nowotworem. Teraz na 30 aż 28 ma raka. Ostatnio weszła kobieta, z chustką na głowie, 24-letnia. Po chemii. Ma raka dwóch sutków, tarczycy i jajnika. Co gorsza, to nie są przerzuty, tylko oddzielne choroby – opowiadał M. Femlak.

– Wiadomo – u nas jest Kronopol, do tego samochody. Co z tego, że ja na rowerze jeżdżę? Mamy zatrutą wodę, powietrze i glebę – dorzucał radny Kazimierz Drozd.

– Efekt jest niestety tragiczny. Ze statystyk wynika, że w ciągu roku liczba mieszkańców ma spaść o półtora tysiąca. W takim tempie znikamy – skwitował starosta Józef Radzion.

komentarze »
 1. Michał 15 lipca 2019 12:33 - Odpowiedź

  Mam pytanie do wszystkich Żarskich urzędników.
  Co zrobili Żarscy urzędnicy Miasta, Gminy i Powiatu przez ostatnie 15 lat, żeby poprawić jakość powietrza w Żarach?
  Moim zdaniem niedużo, wyświetlacze nie poprawią jakości powietrza w mieście.
  Ponadto są chyba celowo w takich miejscach, żeby nie wiele było widać.
  Do władz Krakowa, które podejmują realne działania to chyba naszym urzędnikom bardzo dużo brakuje chęci oraz wiedzy.

 2. irek 17 lipca 2019 08:30 - Odpowiedź

  Pani Burmistrz to nieprzeszkasza
  ona woli stawy budowac i sadzic bratki
  zamiast zajac sie problemem zdrowotnym ktory moze zaraz ja dotyczyc..

Napisz komentarz »