REKLAMA

Wasze sprawy

Paskudne robale atakują!

Opublikowano 05 lipca 2019, autor: Piotr Piotrowski

Kleszcze afrykańskie sieją spustoszenie. Groźniejsze są jednak komary tygrysie – mogą zarazić śmiertelnymi chorobami.

Za sprawą tropikalnych upałów, do Polski przywędrowały paskudne robale. Kleszcz afrykański, komar tygrysi czy szerszeń azjatycki mogą nam wyrządzić dużą krzywdę.

Przekonał się o tym Dariusz Drozdek, właściciel biura podróży i szkoły nurkowania z Żagania, którego jeden z owadów ukąsił w twarz. Opuchlizna zasłoniła oko.

– Stało się to nad jednym z akwenów wodnych, podczas szykowania się do nurkowania. Owady latały jak szalone. Jeden mnie uchlał tuż obok oka – mówi „Regionalnej”. – Nie widziałem na oko. Miałem ogromną opuchliznę. W szpitalu lekarz dał zastrzyk, przepisał antybiotyk i wapno. Nie wiem, czy był to komar tygrysi. Przestrzegam wszystkich, którym po ukąszeniu pojawia się opuchlizna, aby biegli do lekarza. Życie ma się tylko jedno. Ja, jako podróżnik jestem szczepiony na masę tropikalnych chorób, większość ludzi jest mniej chroniona.

Tygrysi może zabić!

Komara tygrysiego można rozpoznać po po srebrnobiałych paskach na tle czarnego ciała. Jego samice żywią się krwią. Roznoszą ponad 20 rodzajów wirusów, w tym wywołujących groźne choroby pochodzenia tropikalnego, m.in. dengę, końskie zapalenie mózgu, żółtą febrę, gorączka Zachodniego Nilu. Komar tygrysi dotarł już do naszego regionu Europy.

Do mieszkanki Żagania, ogromny komar, w srebrnobiałe paski wpadł do mieszkania, w środę, 3 lipca. – Wyglądał jak ten tygrysi – mówi Paulina Onichimiuk. – Wpadł mi do mieszkania, po czym utopił się zupie, którą właśnie gotowałam. Wyłowiłam go. To był prawdziwy gigant.

Inwazja kleszczy

Jacek Stępień, dyrektor żagańskiego Sanepidu, przyznaje, że jest sporo ludzi zarażonych boreliozą, przenoszoną przez kleszcze.

– Rośnie liczba ugryzień przez kleszcze. Wszystko przez ocieplający się klimat i słabe zimy. – mówi Stępień. – Im dłużej w naszym ciele siedzi kleszcz, tym prawdopodobieństwo zarażenia groźną chorobą jest większe.  Wtedy czeka nas antybiotykoterapia  i długie leczenie.

Napisz komentarz »