REKLAMA

Wasze sprawy

Moczenie nóg po żagańsku

Opublikowano 05 lipca 2019, autor: Piotr Piotrowski

Sezon na żagańskim kąpielisku został otwarty (1.07.) bez pompy. Nie było przecinania wstęgi ani baloników. Bo i nie było powodu. Za przyjemność chłodzenia się w dwóch małych rozkładanych basenikach trzeba zapłacić 5 zł.

Do tej pory tyle kosztowała wejściówka dla dorosłych na murowany basen ze skocznią, który został zamknięty przez burmistrza Andrzeja Katarzyńca ze względu na zły stan techniczny. Stare kąpielisko zostało ogrodzone siatką, natomiast obok skoczni rozłożono dwa stelażowe baseniki o głębokości 60 i 120 cm.

W poniedziałek, 1 lipca, mieszkańcy mogli się w nich ochłodzić, ale za dużo chętnych nie było.

– W dniu otwarcia było kilkadziesiąt  osób, drugiego dużo mniej. Myślę, że w upalne dni chętnych będzie więcej – mówi jedna z ratowniczek, Anita Demko. – Wtedy będziemy limitować ilość osób, które mogą przebywać jednocześnie w basenach, oceniając sytuację na bieżąco. 

80 osób na stojąco

Między basenami leży mnóstwo pozwijanych rur. Całość nie wygląda estetycznie. 

– To rury od pomp uzdatniających i filtrujących wodę w basenach. Temperatura w nich wynosi ok. 19-20 stopni – dodaje ratowniczka.

W ubiegłych latach na basen w weekendy potrafiło przyjść ponad tysiąc osób dziennie. Dziś w brodziku zmieści się – i to na stojąco – ok. 80 osób.

Będzie raj

Rozkładane baseny to pomysł burmistrza A. Katarzyńca. Urząd Miasta kupił je za 149 tys. 300 zł, z gwarancją na pięć lat.

 – Przenośne baseny to rozwiązanie tymczasowe. Ekspertyza, którą zleciliśmy, wykazała, że istnieje możliwość remontu poniemieckiego kąpieliska. Gdy zostanie on wykonany za dwa, może trzy lata, przenośne baseny trafią na Moczyń i Kolonię Laski, aby mogli z nich korzystać mieszkańcy tych dzielnic – mówi burmistrz A. Katarzyniec. – Ten większy damy na większą dzielnicę – Moczyń, mniejszy – na Kolonię Laski.

I będzie raj. Chciałoby się powiedzieć.

komentarz »
  1. SeaGoat 10 lipca 2019 18:00 - Odpowiedź

    Dziki zachód Polski…

Napisz komentarz »