REKLAMA

Wasze sprawy

Solarna farma za Żarami

Opublikowano 05 lipca 2019, autor: bj

Na ponad 30 hektarach pola wyrośnie farma fotowoltaiczna, na wysokości drogi pomiędzy Żarami a Bieniowem, niedaleko trasy do Zielonej Góry.

Na ponad 30 hektarach pomiędzy Grabikiem a Drożkowem stanie farma fotovoltaiczna. Wnioski o wydanie tzw. warunków zabudowy już wpłynęły do Urzędu Gminy w Żarach. Wpłynęło ich aż 17 wniosków, każdy z nich dotyczy jednej instalacji. Każda z tych 17 instalacji ma być wyposażona w maksymalnie 4 tys. sztuk paneli fotowoltaicznych, na powierzchni nieco ponad 2 hektarów. Jej moc planowana jest na 1 megawat.

15 wniosków złożyła firma z Warszawy. Natomiast 2 wnioski złożyła osoba fizyczna z naszej okolicy.

Inwestorzy mają opinię z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, z której wynika, że planowana inwestycja nie wpłynie znacząco na środowisko. W związku z tym nie było konieczności sporządzania tzw. raportu środowiskowego. To korzystne dla inwestorów, bo pozwoli na przyśpieszenie procedur i uniknięcie dodatkowych kosztów. Gdy gmina wyda warunki zabudowy, inwestorzy mogą już składać wniosek o pozwolenie na budowę i wbijać łopatę. 

Za wysokim płotem

Panele umożliwiają przetworzenie energii słonecznej w elektryczną. Zgodnie z planem, mają być umieszczone w rzędach, po ok 3-10 metrów. Połączy je stalowa konstrukcja na wbitych w ziemię na około półtora metra w głąb słupkach. Dolna krawędź panelu może znajdować się od kilkudziesięciu cm do nieco ponad metra, górna nawet na wysokości 5 metrów. Panele będą skierowane na południe. Towarzyszyć im będzie kontener (10 na 5 metrów, wysoki do 4 m). Całość zostanie zabezpieczona 3-metrowym ogrodzeniem.

Napisz komentarz »