REKLAMA

Aktualności, Samorząd, Wasze sprawy

Wojna o ścieki

Opublikowano 05 lipca 2019, autor: bj

O drakońskich podwyżkach za ścieki, odcinaniu się od kłopotów i narzucania woli rozmawiali uczestnicy spotkania w Urzędzie Miasta w Żarach.

Spotkanie w Ratuszu odbyło się z powodu 300-procentowej podwyżki za ścieki, jaką Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Żarach zarządził dla Mirostowic Dolnych i Grabika.

Przed Ratuszem na efekt rozmów czekali mieszkańcy obu wsi, w środku o cenie ścieków w tych miejscowościach rozmawiali Przemysław Daca, prezes warszawskiej centrali Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z Danutą Madej, burmistrz Żar, Zdzisławem Czekalskim, prezesem Zakładu Wodociągów i Kanalizacji i Leszkiem Mrożkiem, wójtem gminy Żary. Prowadził je poseł, Jerzy Materna. Tematem była drakońska podwyżka cen ścieków, jaką ZWiK narzucił gminie Żary.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy sołtysów i radnych z obu miejscowości – Roberta Ratajczyka, Zbigniewa Witki, Czesława Flagi, a także Macieja Szafrańskiego, mieszkańca Mirostowic Dolnych.

 

Potężne pieniądze

Mirostowice Dolne i Grabik zostały skanalizowane w ramach projektu unijnego, ponieważ gmina przystąpiła z miastem do tzw. aglomeracji. Za 101 mln zł została wybudowana kanalizacja na tzw. Zatorzu, w Kunicach, Grabiku i Mirostowicach Dolnych. Na inwestycję Unia przyznała 42 mln 500 zł dofinansowania. Pozostały koszt w 27 proc. pokrył ZWiK, w 11 proc. – miasto, w 10 proc. – gmina.

– Poszły potężne pieniądze unijne na realizację tego projektu. Dziś są tu mieszkańcy, którzy uczestniczyli wtedy w rozmowach i słyszeli zapewnienia, że ceny mają być podobne w mieście i w gminie. I mogą to potwierdzić. Władze się zmieniają, ale założenia muszą trwać. Nie zgadzamy się na cenę, którą podniesiono nam o 300 proc. Cena do przyjęcia to taka na poziomie 10-11 zł – mówił L. Mrożek.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub zdobądź dostęp do wszystkich treści płatnych na 7 dni.
Liczba słów ukrytego tekstu: 1068

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »