REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Uwaga! Zakaz podlewania

Opublikowano 28 czerwca 2019, autor: Michalina Kozarowicz

W 4 gminach powiatu żarskiego wydano zakaz podlewania ogródków, trawników, upraw oraz mycia samochodów i napełniania basenów. I choć urzędnicy nie mogą karać za nieprzestrzeganie zakazu, będę upominać.

Nakaz oszczędzania wody obowiązuje w gminie wiejskiej Żary, gminie Trzebiel, Lipinki Łużyckie i Brody. Zakaz obowiązuje od wczoraj, 27.06, codziennie w godz. 16-22, do odwołania.

Choć w oficjalnym komunikacie jest mowa o „zakazie”, Piotr Dziok, kierownik referatu w Urzędzie Gminy, zastrzega: – Apel jest grzecznościowy. W niektórych miejscowościach,  zwłaszcza wieczorami, może wystąpić spadek ciśnienia. Dlatego apelujemy o rozwagę.

Apel niby grzecznościowy, ale kierownik podpowiada: – Sytuacje, gdy ktoś nie przestrzega zakazu, można zgłaszać do urzędu, będziemy to weryfikować. Za nieprzestrzeganie zakazu nie wystawimy mandatu, ale będziemy uczulać.

Podobną sytuację mają mieszkańcy gmin Trzebiel i Lipinki Łużyckie.

– Ja również zaapelowałem o oszczędzanie wody – przyznaje Michał Morżak, wójt Lipinek Łużyckich. – Mamy wodę, ale chcemy by starczyło jej dla wszystkich.

W gminie Trzebiel co dwa tygodnie monitorowany jest stan studni głębinowych. Mieszkańcy również są proszeni o oszczędność.

W gminie Brody też wydano zakaz napełniania basenów i podlewania upraw.

– Zaapelowaliśmy o to do naszych mieszkańców – mówi Ryszard Kowalczuk, wójt gminy Brody. – Zwłaszcza w godzinach od 18 do 23, kiedy woda jest bardzo potrzeba na cele spożywcze i higieniczne. Oczywiście rozumiemy sytuację, że ktoś ma uprawę, przy której się napracował, ale prosimy, by podlewał ją po 23.

Wójt Kowalczuk również podpowiada: – Przypadki nieprzestrzegania zakazu można zgaszać w urzędzie i u sołtysów. Będziemy udzielać upomnień.

Napisz komentarz »