REKLAMA

Wasze sprawy

Będą protestować

Opublikowano 28 czerwca 2019, autor: bj

Mieszkańcy Grabika i Mirostowic Dolnych pojawią się dzisiaj, w piątek, 28.06., przed Urzędem Miasta w Żarach. Będą protestować przeciwko zapowiadanym drakońskim podwyżkom cen za ścieki.

Chodzi o podwyżkę zaproponowaną w lipcu 2018 r. przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Zgodnie z nią, cena za metr sześcienny ścieków w Grabiku i Mirostowicach Dolnych ma wynieść 29 zł.

Spółka Wody Polskie we Wrocławiu zatwierdziła taryfę na niższym poziomie, wynoszącym 17,20 zł netto. Jednak to i tak daje dwukrotność tego, co mieszkańcy wsi płacą dotychczas. Dlatego Urząd Gminy odwołał się od tej decyzji do Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zaproponował własną taryfę na poziomie 10,46 netto, czyli 11,50 brutto. Ta sprawa jest ciągle w trakcie rozpatrywania.

Tymczasem jutro w Ratuszu, w samo południe, rozpocznie się spotkanie z prezesem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie z radnymi reprezentującymi obie wsie, przedstawicielami mieszkańców, Danutą Madej, burmistrz Żar, Leszkiem Mrożkiem, wójtem gminy Żary, Józefem Radzionem, starostą oraz Zdzisławem Czekalskim, prezesem ZWiK.

Pokażą desperację

Mieszkańcy Grabika i Mirostowic Dolnych skrzykują się, żeby wziąć udział w proteście, organizowanym przez radnych i sołtysów z obu miejscowości, czyli Czesława Flagę, Roberta Ratajczyka i Zbigniewa Witkę. Do Żar chcą przyjechać z banerami i plakatami.

– Chcemy pokazać, że dłużej nie pozwolimy, by nas okłamywano. Co innego mówili prezes ZWiK i burmistrz Żar, gdy mieliśmy przystąpić do aglomeracji i były obietnice takich samych cen dla nas i dla mieszkańców miasta. Dlatego dziś musimy być razem. Żeby pokazać naszą siłę i desperację – mówi R. Ratajczyk, radny gminny.

Pikieta rozpocznie się o godz. 11.30, przed Urzędem Miasta w Żarach.

Napisz komentarz »