REKLAMA

Wasze sprawy

U nas cieplej niż w Afryce

Opublikowano 28 czerwca 2019, autor: mk

W środę (26.06) Żary i Żagań były cieplejsze niż Maroko! I mieliśmy tylko o 3 stopnie mniej niż w Egipcie. To była największa fala upałów od 10 lat, a środa była najgorętszym dniem w 200-letniej historii pomiarów.

Rekord ciepła padł w środę (27.06). Termometry w Żarach pokazały 37 stopni. Nową stolicą polskiego ciepła zostało lubuskie. W Radzyniu koło Sławy w stacji pomiarowej o godz. 15.20 w cieniu zanotowano 38,2 stopnia. Informację o pobiciu rekordu w naszym województwie potwierdził Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. To oficjalne pomiary, ale wiele nagrzanych w słońcu termometrów pokazywało jeszcze wyższe temperatury.

 W Żarach jak w Afryce

W Żarach i Żaganiu było tylko ciut chłodniej niż w rekordowym w Polsce Radzyniu. Termometry w cieniu wskazywały ponad 37 stopni. To najwyższe odnotowane temperatury w historii pomiarów, czyli od ponad 200 lat! W środę w naszym regionie obowiązywało ostrzeżenie 1 najwyższego stopnia przed upałami. W taką pogodę dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić na dwór.

To nie koniec

Meteorolodzy ostrzegają. Przed nami najupalniejsze lato w historii. Choć temperatury odpuszczą nam nieco w lipcu, gdy słupki rtęci będą oscylować w granicach 24-26 stopni Celsjusza, to sierpień będzie wyjątkowo suchy i upalny. Powrócą temperatury powyżej 30 stopni. Synoptycy ostrzegają także przed potężnymi burzami.

Napisz komentarz »