REKLAMA

Sport

Łatwo nie będzie

Opublikowano 28 czerwca 2019, autor: Małgorzata Fudali Hakman

Sparta Grabik w pięknym stylu wywalczyła w tym sezonie awans do klasy okręgowej. W klubie przed sezonem nikt nie zakład i nie miał w planach awansu, ale w trakcie sezonu okazało się, że jest on na wyciągnięcie ręki.

Sparta po rundzie jesiennej zajmowała pierwsze miejsce i chyba wszyscy byli zaskoczeniu takim obrotem sprawy. Do rozgrywek na wiosnę zespół przystąpił już w roli faworyta. Beniaminek lał bowiem wszystkich i w całym sezonie przegrał tylko jedno spotkanie. W przedostatniej kolejce uległ innemu pretendentowi do awansu Granicy Żarki wielkie, która znów w tym roku musiał obejść się smakiem. Podobnie zresztą jak ŁKS Łęknica. Jednak po pierwszej euforii przyszła refleksja. Czy klub udźwignie finansowo granie w wyższej klasie rozgrywkowej? Czy kadra zespołu będzie na tyle silna, że da radę utrzymać zespół i nie będzie to jednoroczna przygoda w Okręgówce?

Przystąpią czy nie?

– Zrobimy wszystko, by wystartować w wyższej klasie rozgrywkowej- deklaruje Prezes i jednocześnie trener Sparty Grabik, Piotr Makowski. – Moim zdaniem Okręgówka w Grabiku to max, trzeba realnie patrzeć na sytuację. Niestety jeżeli chodzi o środki finansowe, trzeba będzie zacisnąć pasa, oraz poszukać ludzi którzy wspomogą klub. Jeżeli chodzi o kadrę to po rozmowach z zawodnikami część zadeklarowała, że zostanie, lecz niektórzy otrzymali propozycje z innych klubów, więc sytuacja jest dynamiczna, na pewno też potrzebujemy kilku wzmocnień, ale o szczegółach za wcześnie mówić.

Szkoda jednak zaprzepaścić takiej szansy, tym bardziej, że zawodnicy dali z siebie wszystko na boisku.

– Jeżeli chodzi o sprawę awansu, to założyliśmy sobie, że gramy w każdym meczu o zwycięstwo i tak sukcesywnie zbieraliśmy cenne punkty myślę, że sprawiliśmy sporą niespodziankę bo nie byliśmy faworytami w tej grupie. Wiadomo, zawodnicy przez cały rok zostawiali zdrowie na boisku doskonale wiedząc, jaki będzie tego efekt i za to chciałbym im serdecznie podziękować, bo naprawdę wykonali kawał świetnej roboty, czego efektem jest powrót do Okręgówki – podkreśla P. Makowski.

Dali z siebie wszystko

– Jestem bardzo szczęśliwy z tego jak sobie poradziliśmy w tym sezonie, jednak sprawa przystąpienia do wyższej ligi w ciągu dalszym nie jest zamknięta, ale staramy się by w niej wystąpić. Awansując do A klasy nikt z nas nie spodziewał się, że jako beniaminek wywalczymy 1. miejsce. Głównym założeniem było, by każdy dał z siebie wszystko na boisku i jak widać przyniosło to efekty. To, jak zaprezentujemy się w Okręgówce, to jeszcze czas pokaże. Natomiast jeżeli chodzi o nasz skład, to z pewnością będzie trzeba poszukać wzmocnień z uwagi na to, że kilku zawodników już oznajmiło decyzję o opuszczeniu klubu- powiedział młody zawodnik Sparty, Patryk Chudziak.

Podobnego zdania jest najlepszy strzelec grabiczan i jej wieloletni kapitan.

– Myślę, ze zakończony sezon jeśli chodzi o awanse tu w naszym regionie to niespodzianki, a nasz już szczególnie. Kiedy w zeszłym roku w męczarniach wywalczyliśmy awans do A klasy założyliśmy sobie, żeby być w górnej połowie tabeli. Z kolejki na kolejkę sytuacja pokazywała, że nie jest z nami aż tak źle i po jesieni byliśmy liderami – podsumowuje kapitan Sparty, Przemek Flaga. – Jednak jak często sytuacja pokazuje, pieniądze na boisku nie grają, ale Okręgówka w stosunku do A klasy to moim zdaniem duży przeskok i tu fundusze na pewno muszą być większe, żeby móc podjąć rękawicę. Oczywiście zaczynając od zawodników, którzy za przysłowiowe „piwo i kiełbaskę” nie zagrają.

Będzie bardzo trudno

Po spadku do klasy okręgowej trzech bardzo mocnych zespołów, o awans i utrzymanie będzie bardzo trudno.

– W tym roku Okręgówka będzie bardzo mocna i podzieli się na zespoły walczące o awans jak właśnie Bytom, Arka Nowa Sól, Promień czy Szprotawa. Ale myślę, że większą grupę będą stanowić zespoły walczące o utrzymanie. W najbliższej okolicy w obrębie 10 km będziemy mieli 4 zespoły z Klasy O (Promień, Sparta, Unia, Delta).

I dlatego znalezienie odpowiednich zawodników jest bardzo trudne. Starsi powoli odchodzą niżej lub w ogóle zawieszają buty na kołku, młodych brakuj. Najbliższe tygodnie pokażą jaka będzie sytuacja, ale na pewno łatwo nie będzie – zastrzega P. Flaga.

Sparta Grabik rozegrała w sezonie 2018/19 26 meczów. Wygrała 19, 6 remisując i jeden przegrywając. Uzbierała na swoim koncie 63 punkty, wyprzedzając drugi w tabeli ŁKS Łęknica o 4 punkty.

Napisz komentarz »