REKLAMA

Komunikacja

Objazdem albo piechotą

Opublikowano 28 czerwca 2019, autor: jb

Dwa zamknięte przejazdy kolejowe niemal sparaliżowały przejazd przez gminę Iłowa. Utrudnienia potrwają jeszcze do 5 lipca.

Informacje o tym, że zamknięty zostanie przejazd kolejowy na ul. Borowskiej w Iłowej, w internecie pojawiły się w czwartek, 20.06. Przejazd zamknięto w poniedziałek, 24.06, a dla mieszkańców osiedla na ul. Borowskiej i Osiedla Czyżówek wyznaczono objazd przez Gozdnicę i Ruszów (woj. dolnośląskie). W efekcie, chcąc dostać się do marketu w Iłowej, nadrabiają około 30 kilometrów.

W tym samym czasie ustawiono znaki informujące o tym, że rusza remont przejazdu kolejowego Koninie Żagańskim. Zaskoczeni byli ci, którzy chcieli z Żagania dojechać do pracy w Wymiarkach, ale też Gozdnicy czy Borowego.

– O remoncie tego przejazdu nie poinformował nas ani inwestor, ani wykonawca – przyznaje  burmistrz Paweł Lichchtański.

Zaskoczony zamknięciem przejazdu był także prezes MZK w Żaganiu, Dariusz Frejman. Od poniedziałku, wszystkie kursy do Gozdnicy kończą swój bieg w Iłowej.

– Dowiedzieliśmy się o tym już po fakcie, nie mając przy tym informacji, kto pokryje koszty blisko 40-kilometrowego objazdu. Póki co, musieliśmy skrócić nasze kursy. Na razie zmiany obowiązują do 28 czerwca – mówi prezes.

Celowy zabieg

Prace na obu przejazdach kolejowych prowadzą dwie różne firmy. Ten w Iłowej modernizuje spółka LWZ Roboty Torowe z Żórawiny.

– To będzie zupełnie nowy przejazd w nowoczesnym standardzie, gumowy. Przejechanie nim będzie bardzo łagodne i prawie bez wstrząsów – mówi Piotr Fried, kierownik robót torowych spółki.

To, że mieszkańcy części miasta zostali odcięci od drogi i muszą nadrabiać kilometry, komentuje krótko.

– Nie było innej opcji, bo nie da się częściowo zmieniać nawierzchni przy wymianie torów. Nie może być ruchu wahadłowego – mówi. I zapewnia: – Prace idą terminowo, przejazd zostanie udostępniony najpóźniej 5 lipca.

W Koninie Żagańskim remont zleciło PKP Polskie Linie Kolejowe.

– To jest celowy zabieg, żeby dwa przejazdy zamknąć jednocześnie. Chodzi o to, że i tak na całym docinku torów trzeba wprowadzić komunikację zastępczą dla szynobusów, dlatego postanowiliśmy zrobić to jednocześnie, żeby te utrudnienia trwały jak najkrócej – mówi Radosław Śledziński, rzecznik wielkopolskiego oddziału PKP Polskich Linii Kolejowych.

W Koninie przejazd nie będzie gumowy, kładzione są płyty małogabarytowe, wymieniane są też tory.

– Dzięki temu sam przejazd będzie cichszy także dla okolicznych mieszkańców i łagodniejszy. Planujemy zakończyć remont najpóźniej do końca tego tygodnia. Docelowo staną tam jeszcze półrogatki i nowe oświetlenie, ale nie precyzujemy tego terminu – dodaje Śledziński.

W Iłowej przejazd autem możliwy będzie od 5 lipca, do tego czasu obowiązuje objazd przez Ruszów. Ruch szynobusów wstrzymany jest jeszcze do dziś (28.06.). Gdy jedziemy z Żar do Węglińca, w Jankowej Żagańskiej trzeba przesiadać się do autobusu. Jeszcze w piątek, każdy, kto chce się dostać z Żagania np. do Wymiarek lub Straszowa, musi jechać objazdem przez Żaganiec, Wilkowisko, Szczepanów i Jankową Żagańską.

 

 

Napisz komentarz »