REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Kosztowna zamiana

Opublikowano 21 czerwca 2019, autor: Norbert Królik

Ponad 5 mln zł ma kosztować dostosowanie dawnego budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Parkowej w Żarach do potrzeb Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Żarscy urzędnicy w planach przebudowy mają między innymi budowę ogrodu zimowego wraz z zadaszeniem, budowa windy oraz schodów zewnętrznych wraz z pochylnią dla osób niepełnosprawnych. Planowany koszt inwestycji wzrósł już do ponad 5 mln zł, a to jeszcze nie koniec!

Początkowo urzędnicy na ten cel chcieli wydać 4 mln zł, ale rynek szybko zweryfikował ich plany. Na pierwszym przetargu ogłoszonym w marcu tego roku jedyna oferta zgłoszona przez wykonawcę opiewała na kwotę 5 mln 568 tys. zł.

Za wszelką cenę

Urzędnicy Ratusza i MOPS żeby ratować kontrowersyjny pomysł z przenosinami MOPS do budynku po szkole postanowili ogłosić kolejny przetarg tym razem na wykonanie części prac. I tu oferta złożona przez wykonawcę wynosiła blisko 2 mln zł, a Urząd na ten cel zarezerwował tylko 1 mln 100 tys. zł. W trzecim przetargu postanowiono zmniejszyć zakres prac rezygnując m.in z robót wykończeniowych. Wykonawca zażądał 1 mln 400 tys. zł. Tym samym urzędnikom, którzy na ten cel przeznaczyli 1 mln 100 tys. zł brakowało 300 tys. zł. Danuta Madej, burmistrz Żar zgodziła się na przesunięcie 270 tys. zł z dodatków mieszkaniowych niewykorzystanych w tym roku, a brakujące jeszcze 30 tys. ma wygospodarować ze swojego budżetu MOPS.

Czy nas na to stać?

Katarzyna Pękala, dyrektor MOPS konieczność wykonania części prac w 2019 roku argumentuje możliwością utraty dofinansowania w ramach programu Senior +. MOPS otrzymał dotację 300 tys. zł na Dzienny Dom Seniora + oraz 70 tys. z PFRON na prace budowlane w obiektach służących rehabilitacji zawodowej. Pozostałe blisko 5 mln zł pójdzie na remonty budynku z budżetu miasta.

– Musimy się zastanowić, czy przy tak niskim dofinansowaniu w ogóle nie wstrzymać realizacji tej inwestycji – zastanawia się Halina Majeryk, szefowa komisji komunalnej.

Napisz komentarz »