REKLAMA

Aktualności, Kronika policyjna

Spalili 15 hektarów lasu

Opublikowano 17 czerwca 2019, autor: jb

Ponad 15 hektarów lasów i wrzosowisk spłonęło podczas manewrów żołnierzy NATO na poligonie w okolicach Świętoszowa (środa, 12.06.).

Ogień zaprószono podczas poligonowych manewrów niemieckich żołnierzy w ramach ćwiczeń Noble Jump 2019. To test dla żołnierzy NATO. Bierze w nim udział dwa i pół tysiąca żołnierzy z kilku krajów i ponad tysiąc różnych pojazdów. Żołnierze ćwiczą, jak od razu przystąpić do walki, np. po dotarciu np. z Niemiec.

Do pożaru strażacy zostali wezwani około godz. 12:00.

– Akcja, łącznie z dogaszaniem i zabezpieczaniem terenu, trwała blisko dobę – mówi mł. bryg. Piotr Pilarczyk, oficer prasowy KP PSP w Bolesławcu.

Pożar gasiło ponad 30 zastępów straży.

– W tym 9 strażackich jednostek wojskowych, które też przyjechały do zabezpieczania ćwiczeń. Ogień rozprzestrzeniał się szybko przez wysoką temperaturę, a potem silny wiatr. W dodatku nie jest to teren łatwo dostępny, na który po prostu można sobie wjechać Choć w ugaszeniu pomógł deszcz, który padał od wieczora, zabezpieczanie terenu prowadzono jeszcze w czwartek – dodaje P. Pilarczyk.

Z naszego regionu w akcji brali udział strażacy z Żagania, w powiecie tankowano też samoloty, które zrzucały wodę nad poligonem.

Napisz komentarz »