REKLAMA

Wasze sprawy

Złote wino z Bożnowa

Opublikowano 17 czerwca 2019, autor: jb

Dwie prestiżowe nagrody zdobyło wino z winnicy Saganum Marcina Furtaka z Bożnowa.

W konkursie Polskie Korki, w którym nagradzane są rodzime trunki, wino M. Furtaka zgarnęło Złoty Korek 2019 w kategorii win specjalnych dla Riesling/Johanniter. O to miano w Poznaniu (8.06.) walczyło 160 win z 50 winnic.

Ale to nie wszystko. Na początku czerwca na Międzynarodowym Konkursie PIWI 2019 na Morawach wino Solaris 2017 zdobyło złoty medal. Konkurencja była dużą. Oceniano 314 win z 6 krajów. Nagrody przyznawano za wino z tzw. późnego zbioru, z winogron zbieranych w październiku i grudniu.

– Podejmując decyzję o założeniu winnicy, nie nastawialiśmy się na nagrody. Cieszymy się, że możemy realizować pasję. Kiedy po drodze przychodzą  sukcesy, możemy być tym bardziej zadowoleni. My po prostu nastawiamy się na rozwój i produkcję dobrego wina – zapewnia M. Furtak.

Przyznaje też, że szykuje się do kolejnych imprez w kraju.

– Najważniejszych imprez jest pięć, żartujemy, że to prawie jak Wielki Szlem w tenisie. Główna to zielonogórskie Winobranie, na którym po raz pierwszy będziemy mieli swój ogródek w Rynku. Kolejne to Święto Wina w Jaśle, targi wina Eno Expo w Krakowie, Polskie Korki w Poznaniu i Galicja Vitis – wymienia pan Marcin.

 

Winiarskie tradycje

W winnicy Saganum produkowane jest wino słodkie z odmiany winogron Solaris, która odporna jest na mróz i choroby i nie wymaga wysokiej jakości gleb. Oprócz tego wytwarzane jest wino wytrawne białe oraz czerwone, które leżakuje w dębowych beczkach.

– Zaczęło się od kilku krzaków winogron w przydomowym ogródku. Czytałem o tradycjach winiarskich w Żaganiu, które sięgają aż XIII wieku. Zakonnicy uprawiali winorośl na przyklasztornych polach, wytwarzali mszalne wino. Pomyślałem, że to ciekawy pomysł. Winnica powstała w 2017 roku. Powiększyliśmy ją dziesięciokrotnie. Obecnie na działkach o łącznej powierzchni 2,3 ha rośnie 14 tysięcy krzewów – mówi M. Furtak. 

 

Rodzinny interes

Winnica jest firmą rodzinną,.

– Od początku wiedziałem, że nie dam rady sam wszystkiego robić. Sezonowo, trzeba poświęcić dużo pracy na samo hakanie ziemi, więc wiadomo, że musimy do tego zatrudniać grupę ludzi – mówi pan Marcin.

Na co dzień M. Furtak prowadzi firmę budowlaną „Lapis”, pasjonuje się też wspinaczką i eksploracją jaskiń.

Wino z winnicy można kupować w Bożnowie.

– Już niedługo trafi do sprzedaży w żagańskiej restauracji, będziemy też je dostarczać do sieci hoteli w Żarach i Iłowej – dodaje M. Furtak.

Wina z winnicy Saganum będzie można spróbować już w najbliższą sobotę (15.06.) podczas Dni Otwartych Piwnic w Zielonej Górze.

Napisz komentarz »