REKLAMA

Gospodarka

Rozbudowa w Swiss Krono

Opublikowano 07 czerwca 2019, autor: bj

Chcą produkować większe, modne panele. Swiss Krono w Żarach przymierza się do budowy instalacji pod nową linię produkcyjną.

– W poniedziałek, 3.06., złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę nowej linii podłogowej. Pozwoli ona nam produkować podłogi laminowane z zachowaniem wysokich parametrów jakościowych i wprowadzić nowe formaty, w tym duże rozmiary, które od kilku lat stały się bardzo modne na rynku, a przy okazji zwiększyć wydajność – informuje Jarosław Masina, rzecznik prasowy Swiss Krono.

Jak wynika z wniosku, w zakładzie wybudują fundamenty pod obrabiarki, czyli piły i frezarki (z urządzeniami do lakierowania). Do tego będzie uzupełnione będzie torowisko pod wózki szynowe przewożące stosy paneli. Dodatkowo powstaną konstrukcje wsporcze pod system odpylania maszyn produkcyjnych. Firma planuje też przebudowę estakad, czyli konstrukcji, które pozwalają zlikwidować kolizje z elementami linii produkcyjnej.

Całość ma stanąć w hali, która już istnieje. Ma ona powierzchnię niemal 1 tys. 400 mkw. Tu panele będą cięte z dużych płyt (2 na 2 lub 2 na 3 metry kwadratowe). Pocięte wzdłuż, przejeżdżać będą przy wykorzystaniu transporterów i chwytaków nożycowych przez szczotkarkę. Potem będą cięte na pół i frezowane, żeby otrzymać połączenia „na klik”. Ostatni krok to pakowanie.  

Bez negatywnej emisji?

 – Wszystko będzie działać w trybie zautomatyzowanym, co oznacza, że system obróbki przebiegać będzie od tzw. sandwicha (płyty bazowej) do gotowego, spakowanego w karton produkt. Linia uzbrojona zostanie dodatkowo w system kamer, które rejestrować będą każdy panel z osobna, a tym samym kontrolować jego jakość  -tłumaczy J. Masina. I zapewnia:  – Inwestycja jest całkowicie neutralna dla środowiska.

Czy aby na pewno? Zgodnie z projektem „inwestycja nie wywiera dodatkowego negatywnego wpływu na środowisko naturalne, w tym glebę, wody powierzchniowe i podziemne ani nie zwiększa emisji zanieczyszczeń”.

Ale nie dlatego, że sama w sobie jest bezpieczna dla środowiska. Jak się okazuje, linia zostanie wyposażona w filtry odpylające odprowadzane powietrze. I to, zdaniem działającego na rzecz Swiss Krono projektanta, pozwala „stwierdzić, że nie dojdzie do negatywnego skumulowanego oddziaływania emisji zanieczyszczeń” do powietrza.

Pracę przy nowej linii znajdzie od kilku do kilkunastu osób. Podłogi laminowane Swiss Krono eksportuje do 70 krajów.

Napisz komentarz »