REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Nie wchodź na poligon!

Opublikowano 07 czerwca 2019, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy Żagania i okolic mogą się spodziewać głośnych wystrzałów – właśnie ruszyły duże manewry wojsk NATO. To ostrzeżenie również dla grzybiarzy, aby nie wchodzić na teren poligonów na Karlikach i w Świętoszowie.

W ćwiczeniach „Noble Jump 2019” na poligonach na podżagańskich Karlikach i Świętoszowie uczestniczy blisko 2,5 tys. żołnierzy Sojuszu Północnoamerykańskiego. 

– Ćwiczenia ruszyły 24 maja od fazy alarmowania, obecnie trwa drugi etap ? szybkiego przerzutu. Wojska przemieszczały się z 9 państw Europy do Żagania koleją i po raz pierwszy w historii natowskich ćwiczeń – niemieckimi czołgami po drogach publicznych do Świętoszowa – opowiada gen. Ullrich Spannuth, dowódca sił szybkiego reagowania NATO. – Kolejny etap to wspólne szkolenie na tych dwóch poligonach. Uczestniczą w nim żołnierze 10. Brygady Kawalerii  Pancernej ze Świętoszowa. Po manewrach Noble Jump, te same siły wezmą udział w ćwiczeniu Dragon. Działania zakończą w połowie czerwca. Pozwolą się zgrać pododdziałom 9 państw i ich dowództwom w celu szybkiego reagowania w obronie granic państw członkowskich NATO. Żołnierze użyją w ćwiczeniach 150 pojazdów, począwszy od czołgów leopard 2A4 i 2A5, po transportery, haubice i helikoptery. W sumie będzie ich w najbliższych dniach blisko 600.

W związku z manewrami, mieszkańcy powinni zachować ostrożność i nie zbliżać się do poligonów.

Napisz komentarz »