REKLAMA

Wasze sprawy

Do lekarza się nie dostaniesz

Opublikowano 31 maja 2019, autor: jb

W powiecie żagańskim nie ma endokrynologa, do którego można pójść na wizytę w ramach NFZ. Wszystkie zaplanowane wizyty w poradni endokrynologicznej 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu odwołano.

Wizyty zostaną przywrócone pod warunkiem, że znajdzie się lekarz, który będzie chciał pracować w szpitalu. A z tym jest kłopot.

W żagańskiej poradni endokrynologicznej trzy razy w tygodniu przyjmował jeden lekarz. Na wizytę trzeba było czekać zazwyczaj około ośmiu miesięcy. W listopadzie miała ruszyć rejestracja na kolejny rok. Teraz wszyscy ci, którzy mieli już wyznaczony termin wizyty, muszą szukać lekarza gdzie indziej.

– Pani doktor złożyła wypowiedzenie umowy o pracę – potwierdza Sławomir Gaik, dyrektor 105. Szpitala Wojskowego. – Miała być w pracy do końca maja, ale złożyła też zwolnienie lekarskie, więc musieliśmy wstrzymać zaplanowane wizyty pacjentów – dodaje.

W Żaganiu pacjenci mogą jedynie odebrać wyniki wcześniej zleconych badań. Nie ma możliwości, by już zarejestrowanych pacjentów przyjął w tym samym terminie inny lekarz.

– Mogę jedynie zaproponować, by zgłosili się do poradni w Żarach, ale tam też obowiązują kolejki i trzeba będzie poczekać – zastrzega dyrektor.

W żarskiej poradni endokrynologicznej przyjmuje teraz dwoje lekarzy, trzeci zrezygnował z pracy. Terminy wizyt wyznaczane są obecnie na koniec lipca.

Narodowy Fundusz Zdrowia poleca pacjentom, żeby korzystali z internetowego wyszukiwania kolejek w różnych przychodniach i w ten sposób ustalali, gdzie na wizytę można czekać najkrócej.

 

Brakuje wszystkich

Lekarzy specjalistów brakuje w niemal każdej poradni. Na wizytę u okulisty w Żarach trzeba czekać do maja przyszłego roku. Reumatolog w Żarach przyjmie nas na koniec stycznia 2020 roku. W grudniu możemy liczyć na wizytę u ortopedy i neurologa w Żarach. W Żaganiu terminy w poradni alergologicznej wyznaczane są na koniec lutego, neurolog zajmie się nami w drugiej połowie grudnia. Do końca roku nie dostaniemy się także do ortopedy. Do większości specjalistów także m.in. urologa, kardiologa trzeba czekać po kilka miesięcy.

– Specjaliści to jedno, brakuje tak naprawdę wszystkich lekarzy. Nawet internistów czy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, chirurgów, laryngologów. Jesteśmy w stanie przyjąć lekarzy każdej profesji. Wolne miejsca mamy też dla pielęgniarek. Mamy kontrakty, jesteśmy w stanie zapłacić, ale nie ma chętnych – mówi dyrektor.

 

Łatamy wolne miejsca

Dwoje lekarzy opuściło też żagański pododdział wewnętrzny.

– Łatamy braki lekarzami, którzy mają potrzebne specjalizacje także na oddziale pulmonologicznym i tu póki co zagrożenia w funkcjonowaniu całego oddziału nie ma – zapewnia dyrektor.

Wakat będzie także na oddziale pulmonologicznym w Żaganiu. Na emeryturę przechodzi wieloletni ordynator, Andrzej Czupryński, choć powróci jeszcze do pomocy w pracy oddziału.

– Pan doktor Czupryński formalnie pracuje do końca maja, potem będzie na miesięcznym urlopie. Ogłosiliśmy konkurs na stanowisko ordynatora. Póki go nie rozstrzygniemy, pełniącym obowiązki jest lek. med. Damian Hyla, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych – mówi S. Gaik.

Czy trzeba będzie niebawem odwoływać wizyty u innych lekarzy?

– Innych wypowiedzeń od lekarzy na razie nie mamy złożonych, choć liczymy się z tym, że zawsze przecież mogą wpłynąć – zastrzega S. Gaik.

Poradnie Szpitala Na Wyspie w Żarach Termin wizyty
Neurologiczna druga połowa sierpnia
Diabetologiczna początek lipca
Laryngologiczna na bieżąco
Ginekologiczna na bieżąco

 

Poradnie 105. Szpitala Wojskowego w Żarach Termin wizyty
Okulistyczna maj 2020 roku
Reumatologiczna koniec stycznia 2020 roku
Ortopedyczna konic grudnia
Neurologiczna koniec grudnia
Pulmonologiczna koniec października
Kardiologiczna druga połowa sierpnia
Endokrynologiczna koniec lipca
Urologiczna druga połowa lipca
Stomatologiczna połowa czerwca
Diabetologiczna 3-4 dni czekania
Laryngologiczna 1-2 dni czekania

 

Poradnie 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu Termin wizyty
Endokrynologiczna wizyty zawieszone do odwołania
Alergologiczna kolniec lutego 2020
Ortopedyczna brak miejsc do końca roku
Neurologiczna druga połowa grudnia
Kardiologiczna druga połowa października
Urologiczna ostatni tydzień września
Pulmonologiczna druga połowa lipca
Diabetologiczna 4-5 dni czekania
Dermatologiczna na bieżąco

 

Napisz komentarz »