REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Straszydło w parku

Opublikowano 31 maja 2019, autor: Norbert Królik

Marek Czekajło, współprzewodniczący partii Zielonych w Żarach, uważa, że Urząd Miasta powinien wykupić budynek dawnej śledziarni w parku przy al. Jana Pawła II.

Zieloni zwrócili się do burmistrza Żar z listem wzywającym do wykupienia budynków po tzw. śledziarni. Budynek jest wystawiony na sprzedaż za 500 tys. zł już od kilku lat i nie może znaleźć nabywcy.

– To nie jest duża kwota dla budżetu miasta, a takie straszydło w wyremontowanym parku będzie tylko szpeciło – ocenia M. Czekajło.

Piwo i śledzie

Podziemia nazywane są zwyczajowo śledziarnią z tego względu, że należały Centrali Rybnej i były tam przechowywane ryby. Przed wojną był tam browar.

– Do 1938 roku działał tam browar książęcy, a w podziemiach znajdowały się lodownie, w których przechowywano lód – wyjaśnia Rafał Szymczak, historyk i regionalista.

Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar, nie widzi możliwości zakupu śledziarni przez Urząd Miasta.

– Jeżeli będę musiał w tym temacie wyrazić swoje zdanie, to powiem, że to jakaś bzdura – mówi O. Napiórkowski.

Sami wydali wyrok

Obecnie trwa remont drugiej części parku, na który Urząd Miasta wyda ponad 7 mln zł.

– Ten zniszczony budynek w wyremontowanym parku będzie jak wielka kupa na środku nowego chodnika – obrazowo przedstawia temat M. Czekajło.

O tym, że śledziarnia jest na sprzedaż, informowaliśmy już w 2012 roku. Do tej pory nikt jej nie kupił.

– Zgłaszały się do mnie osoby, które chciały poznać historię tego obiektu, bo były zainteresowane jego kupnem. Jednak jak się dowiadywały, że jest on pod nadzorem konserwatora zabytków, a oprócz tego dojazd do niego jest utrudniony, bo zamknięta dla ruchu jest część ulicy Poznańskiej, to rezygnowały – mówi R. Szymczak.

– Urzędnicy sami wydali wyrok na ten obiekt, bo planując remont parku, nie uwzględnili dojazdu do niego – uważa M. Czekajło.

Śledziarnia jest usytuowana na blisko 20-arowej działce. Znajduje się tam wiele pomieszczeń podziemnych.

Napisz komentarz »