REKLAMA

Wasze sprawy

Dyrektorka upomniana

Opublikowano 31 maja 2019, autor: red

Zuzia (?12 l.) skarżyła się nauczycielom, że jest nękana przez kolegów. Popełniła samobójstwo. Kontrola kuratorium wykazała, że szkoła nie zapewniła jej wystarczającego bezpieczeństwa i pomocy. Dyrektorka Agnieszka Ropska dostała tylko upomnienie.

Zuzia, uczennica SP nr 1 w Żarach, próbowała popełnić samobójstwo na terenie szkoły w marcu tego roku. Trafiła do szpitala. Odratowano ją. Zgłaszała, że jest nękana przez kolegów. Dwa tygodnie później ponownie targnęła się na życie. Powiesiła się na drzewie w ogrodzie koleżanki. Mimo próby reanimacji po dwóch dniach zmarła.

Kontrola kuratorium po tragedii wykazała, że szkoła nie zapewniła dziewczynce bezpieczeństwa. Dyrektorka nie powiadomiła kuratorium o próbie samobójczej na terenie szkoły. Nie dokumentowała rozpatrywanych skarg i wniosków. Niewystarczająco nadzorowała  przestrzeganie prawa i obowiązujących w szkole procedur przez nauczycieli i realizację zadań w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej przez wychowawców i pedagogów szkolnych. W szkole nie było psychologa, bo zatrudniony poszedł na urlop bezpłatny, a dyrektorka nie znalazła innego na jego zastępstwo.

Upomniana

Burmistrz Żar, który jest organem prowadzącym dla SP nr 1, ukarał dyrektorkę Agnieszkę Ropską upomnieniem.

– W wyniku kontroli kuratorium w szkole po tragicznej śmierci uczennicy oraz naszych ustaleń postanowiliśmy ukarać dyrektora szkoły karą upomnienia –  mówi Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar odpowiedzialny za oświatę w mieście. Przyznaje, że kara nie musi wcale okazać się dotkliwa dla dyrektorki, bo nie skutkuje ani utratą stanowiska, ani nawet utratą premii finansowych czy trzynastej pensji. Takimi konsekwencjami mogłaby skutkować kara nagany.

Szuka winy u innych

Mimo szeregu nieprawidłowości, które wykazała kontrola kuratorium i ukarania jej przez Urząd Miasta, A. Ropska nie czuje się winna. Co więcej złożyła wniosek do kuratorium o postępowanie wyjaśniające wskazując na wychowawczynię dziewczynki.

– Na razie nie zostałam ukarana. Dyrektorka też nie rozmawiała ze mną. Mam wyznaczony w czerwcu termin na złożenie wyjaśnień w kuratorium – mówi Barbara Mantyk, wychowawczyni uczennicy.

A. Ropska artykuły ukazujące się w prasie, dotyczące samobójstwa Zuzi, w piśmie do nauczycieli nazywa „telenowelą i aferą”.

Gdy pytamy, dlaczego używa takich słów w kontekście tragedii, odmawia komentarza.

Wyjaśniają

Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. prowadzi postępowanie wyjaśniające i choć Ewa Rawa, Lubuski Kurator Oświaty, wskazuje, że za bezpieczeństwo uczniów w szkole odpowiada dyrektor, to ukaranie A. Ropskiej nie jest już tak oczywiste.

– Nikt nie powinien być karany dwa razy za to samo – mówi E. Rawa. Bo dyrektorka upomnienie z Urzędu Miasta już otrzymała.

Sprawę samobójstwa uczennicy SP nr 1 bada również Prokuratura Rejonowa w Żarach, ale ze względu na skomplikowany charakter, wyniki dochodzenia i ewentualne zarzuty będą najwcześniej w czerwcu.

 

Napisz komentarz »