REKLAMA

Gospodarka

Wyremontują wieżę

Opublikowano 31 maja 2019, autor: bj

Będzie można wejść do środka i tam oglądać ekspozycje. Ale najpierw urzędnicy muszą uzgodnić każdy detal.

O pozwolenie na budowę instalacji elektrycznej w wieży wartowniczej w Żarach ubiega się w imieniu Urzędu Miasta Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego. Chodzi o to, by średniowieczną wieżę, z pierwszej połowy XIV wieku, przystosować do potrzeb wystaw.

Wojewódzki konserwator zabytków i powiatowi urzędnicy już wydali zgodę na prace budowlane. Chodzi m.in. o założenie drewnianych dębowych drzwi w wejściu. Mają mieć ciemny kolor i stalowe okucia. Za wzór posłużyły drzwi, które znajdują się na bocznym wejściu do muzeum. Konserwator zabytków zastrzegł sobie, że musi zatwierdzić takie detale jak wzór deskowania, okuć czy wygląd kłódki.

Wewnątrz stanie drewniana samonośna konstrukcja, która pojawi się tam dla potrzeb wystaw. W otworach okiennych i strzelniczych pojawić się ma siatka, która zapobiegnie przedostawaniu się do środka ptaków.

Ekspozycja ma być podświetlona przy pomocy kinkietów. Ściany wewnętrzne będą podświetlone przy pomocy halogenów przymocowanych do drewnianych słupów.

Wieża stoi na niewielkiej działce o pow. 78 mkw. Przed rozpoczęciem prac zostanie otoczona wysokim na co najmniej półtora metra ogrodzeniem w odległości niespełna metra od muru.

Napisz komentarz »